Gyilkosságokkal hangolnak az egyiptomi elnök évfordulójára
Az Egyesült Államok pénteken visszahívta a diplomáciai stábja több tagját is Egyiptomból azután, hogy a napok óta tartó zavargásokban hat ember – köztük egy amerikai férfi – is életét vesztette. A pénteki figyelmeztetés szerint Egyiptomot kerüljék el az amerikaiak, a családjukkal együtt pedig mindazoknak az amerikai diplomatáknak el kell hagyniuk az országot, akik nem alapvető feladotokat látnak el a közel-keleti országban.
A washingtoni külügyminisztérium azután döntött a visszahívásról és az utazással kapcsolatos figyelmeztetésről, hogy az Egyiptomban napok óta tartó zavargásokban meghalt egy 21 éves amerikai fiatalember, aki Alexandriában akart fényképeket készíteni a tüntetőkről, amikor letámadták és megkéselték. Bár az áldozatot azonnal beszállították egy katonai kórházba, a mellkasát érő késszúrást nem élte túl. Más források arról számoltak be, hogy a férfit lelőtték. A marylandi ösztöndíjas egyetemi hallgató, Andrew Pochter arról akart fényképeket készíteni, ahogyan a tüntetők lerohanják és felgyújtják a Murszi mögött álló pánarab konzervatív szervezet, a Muzulmán Testvériség városi irodáját.
Egyiptomban folyamatosan törnek ki összetűzések Murszi hívei és az ellenzéki tüntetők között azóta, hogy Murszi szerdán a televízióban évértékelő beszédet tartott. Az ellenzék az elnök lemondását követeli, aminek a csúcspontja vasárnap, a Murszi beiktatásának egyéves évfordulójára szervezett nagyszabású demonstrációsorozat lesz. A zavargásoknak eddig hat halottjuk és több száz sérültjük van. Port-Szaídban egy ember akkor halt meg, amikor az egyik ellenzéki tüntetésen detonált egy robbanószerkezet. Bár szombati hatósági közlések szerint nem lehet tudni, ki robbantott, a feldühödött tüntetők a biztonság kedvéért megostromolták a Muzulmán Testvériség helyi irodáját. A pánarab szervezet arról számolt be, hogy csak pénteken hét egyiptomi kirendeltségére támadtak rá.
A szerdán tartott televíziós beszédében Murszi elismerte, hogy első hivatali évében hibákat is elkövetett, de lemondási szándékról nem tett említést, és a több mint két éve megbukott elnök, Hoszni Mubarak híveinek ellenállását okolta a társadalmi ellentétekért és a gazdasági helyzet romlásáért. Azt is hangoztatta, hogy a megosztottság politikai bénulással fenyegeti az országot. Megnyugvásra és párbeszédre szólított fel pénteken Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is, az egész muzulmán világ legtekintélyesebb vallási és oktatási központja, a kairói Al-Azhar pedig Murszi mellett kiállva közleményben óvott attól, hogy Egyiptom polgárháborúba süllyedjen.
A fővárosban az elnöknek pénteken több ezer híve vonult fel, az ellenzéki tüntetők között viszont van olyan, aki nem politikai megfontolásokból, hanem a mindennapi megélhetési gondok miatt ment ki az utcára. Egyikük, egy 42 éves könyvelő a Reutersnek arról mesélt, hogy neki ugyan sok köze a politikához nincs, de Egyiptomban most nem működnek az alapvető szolgáltatások, nincs benzin sem. „Megválasztottuk Murszit, de most már elég. Hagynia kell, hogy másvalaki csináljon rendet” – mondta a férfi, aki szerint az egyiptomiak helyzete miatt most még a kövek is jajgatnának.