Gyilkossággal vádolják brit tengerészgyalogosokat
A Királyi Tengerészgyalogság öt tagját vádolják gyilkossággal egy tavalyi afganisztáni akció miatt – jelentette be vasárnap a brit védelmi minisztérium. Philip Hammond védelmi miniszter a BBC-nek adott nyilatkozatában nem árult el részleteket az ügyről, de úgy tudni, hogy a Helmand tartományban indított brit akciónak egy tálib felkelő volt az áldozata, a tengerészgyalogosokat pedig azzal gyanúsítják, hogy a tűzharc során nem a hadviselés szabályainak megfelelően viselkedtek. Ez az elő eset, hogy brit katonákat törvény elé állítanak az afganisztáni háborúban elkövetett cselekmények miatt.
Az ügy több mint eg éven át aludt; először akkor lehetett hallani róla, amikor október 11-én a Királyi Haditengerészet rendőrsége hét tengerészgyalogost tartóztatott le. Rajtuk kívül még kettőt vttek őrizetbe pénteken és szombaton, majd négyüket szabadon engedték. A vád alapját azok a videófelvételek jelentik, amelyekre akkor bukkantak rá a hatóságok, amikor az egyik tengerészgyalogos laptopját vizsgálták át egy másfajta törvényszegéssel kapcsolatban. A videón a brit katonák állítólag arról beszélgetnek, hogy mit csináljanak a sebesült tálibbal, aki a gyanú szerint már nem jelentett veszélyt a számukra.
Az az alakulat, a 3 Commando Brigade, amely kötelékében az öt megvádolt tengerészgyalogos szolgált, 23 emberét veszítette el tavaly nyáron a helmandi offenzívában. Amikor az első hét tengerészgyalogost őrizetbe vették, támogatásukra Facebook-oldalt alapítottak. Ehhez három nap alatt 33 ezren csatlakoztak.
Afganisztánban a háború 11 éve alatt eddig százezer brit katona fordult meg. Csak a tavalyi helmandi offenzíva során két és fél tonna robbanószert foglaltak le.
Az ominózus akciónak polgári személy nem esett áldozatul, de ahogy a brit védelmi minisztérium hangsúlyozza, az ügy jelzi Nagy-Britannia elkötelezettségét, hogy az ország katonái mindig a hadviselés szabályainak betartásával bocsátkozzanak harcba. Az afgán kormány részéről Zahir Azimi vezérezredes üdvözölte a vizsgálatot. A közép-ázsiai országban rendszerint hatalmas közfelháborodás kíséri, ha a nemzetközi ISAF-erők akcióiban civilek is meghalnak vagy megsérülnek – nem beszélve az olyan allűrökről, amilyen a tálibok holttestére vizelő amerikai tengerészgyalogosoké volt januárban.