Gyilkosság áldozata lett az elnök sajtófőnöke
Hivatalosan gyilkosságnak nyilvánították James Bradynek, Ronald Reagan volt elnök sajtófőnökének a halálát az Egyesült Államok hatóságai. Brady hetvenhárom évesen hunyt el hétfőn, több mint 33 évvel azután, hogy maradandóan megsérült a Reagan elleni merényletben. Ez utóbbi az oka, hogy az ügyet a washingtoni rendőr-főkapitányság, az MPDC gyilkosságként kezeli. Hugh Carew rendőrségi szóvivő pénteki bejelentése szerint a boncolási jegyzőkönyvben is ez szerepel és ezzel a gyanúval nyomozás is indult az ügyben.
Reagant 1981. március 30-án próbálta meg lelőni egy merénylő, John Hinckley Jr, aki egy fővárosi Hilton-szálloda előtt támadott rá az elnökre és kíséretére. Reagan megúszta egy tüdőlövéssel, Bradynek viszont a fejét érte egy fegyvergolyó. A sajtófőnök felépült, de a agysérülése miatt részben lebénult, tolószékbe kényszerült és maradandó beszédkárosodás is kialakult nála. A merényletben az elnök biztonságáért felelő szolgálat, a Secret Service egy embere és egy rendőr könnyű sérüléseket szenvedett. Reagan egyébként először észre sem vette, hogy meglőtték, és amíg el nem kezdett vért köpni, a kórházban is azt hitte, hogy csak az egyik bordája tört el. A merényletet és azt követő pillanatokat a helyszínen lévő televíziók kamerái rögzítették.
A merénylet előtt a republikánus Brady dolgozott a Nixon és a Ford-adminisztrációnak is, utána pedig – emlékeztet a BBC – a fegyvertartási törvények szigorításának a híveként vált ismertté. A nevét viselő törvénytervezetet a kézifegyverek eladása előtti háttérellenőrzések kiterjesztéséről Bill Clinton akkori elnök 1993-ban írta alá.
Ami Hinckleyt illeti, őt a merénylet utáni perben beszámíthatatlannak nyilvánították és felmentették a gyilkossági kísérlet vádja alól. Azt állította, hogy az akkor 19 éves amerikai színésznőt, Jodie Fostert akarta lenyűgözni a merénylettel, akiről erotomániás fantáziái voltak. Azóta is pszichiátrián kezelik, de a beszámíthatatlannak nyilvánítása akkora társadalmi felhördülést keltett, hogy miatta a vonatkozó törvényeket is megváltoztatták.
Hinckley családja egyébként a republikánus elnökjelöltségért folyó versenyben George H. W. Bush kiemelt támogatója volt az 1980-as republikánus elnökjelöltségért folyó versenyben. John bátyja, Scott egy nappal a merénylet után vacsorára volt hivatalos az alelnökké lett Bush egyik fiával, Neillel. Ez a vacsorát azonnal lemondták.