Gyilkosok bújtatásával vádolja Irak Szíriát
Az iraki média idézte a miniszterelnököt, aki Ad Melkerttel, az ENSZ-főtitkár iraki különmegbízottjával vasárnap találkozva azt mondta, Bagdad kitartóan szorgalmazni fogja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot fogadjon el, amely független nemzetközi vizsgálatot kezdeményez az iraki fővárosban történt robbantásokkal összefüggésben. A miniszterelnök hozzátette, hogy "drágán fog fizetni mindenki, aki menedéket nyújt katonai bűnözőknek".
Máliki sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy korábban bizalommal volt Damaszkusz iránt, és azt remélte, Szíria közbenjár, hogy legyen vége "a terror exportálásának Irakba". Szíria ezzel szemben határozottan elutasította az iraki hatóságok követelését, hogy adja ki a területén rejtőzködő, Irakban elkövetett felforgató cselekmények szervezőit.
Az iraki kormány a minap közölte: bizonyítani tudja, hogy a Szíriában élő irakiak adtak megbízást az augusztusi véres bagdadi merényletekre. A kormány értesülései szerint a néhai Szaddám Huszein elnök Baasz Pártjának Szíriában élő s az al-Kaidával kapcsolatban álló tagjai tervelték ki és finanszírozták az augusztus 19-én a bagdadi külügy- és a pénzügyminisztérium elleni merényleteket, amelyek 95 ember halálát okozták.
A bagdadi kormány évek óta próbálja elérni, hogy Damaszkusz kiadja azokat az egykori Baasz párti tisztviselőket, akik Huszein hatalmának megdöntése után Szíriába menekültek. Irak kifogásolja, hogy ezek az emberek szabadon élhetnek és politikai tevékenységet is folytathatnak Szíriában. Bassár el-Aszad szíriai elnök az iraki vádakra azt válaszolta, hogy az ilyen kijelentések "erkölcstelenek és politikai célzatúak".
"Az erkölcstelenség, Bassár, az emberek hidegvérű gyilkolása" – felelte erre transzparensén több száz iraki tüntető, aki hétfőn összegyűlt a dél-iraki Hillában, követelve, hogy Damaszkusz "vessen véget a terroristák és gyilkosok támogatásának". "A baaszisták és a takfírik (szunnita szélsőségesek) a te országodból jönnek, Bassár" - állt a tüntetők egy másik transzparansén.