Gyerekkatonákat engedett el a mianmari hadsereg
A világszervezet szerint az intézkedés "történelmi lépés" a gyerekkatonák bevetésének felszámolása felé vezető úton a délkelet-ázsiai országban. Az, hogy hány kiskorút zsákmányol még ki a hadsereg, nem ismert.
Az új mianmari kormány és a haderő másfél évvel ezelőtt jutott megállapodásra az ENSZ-szel az érzékeny ügyet jelentő gyerekkatonák kérdésében. Azóta a fegyveres erők összesen 272 kiskorútól váltak meg.
A most elengedett 96 kiskorú szabadon bocsátása "erős jelzés" a kormánytól és a hadseregtől arra, hogy véget vessenek egy olyan gyakorlatnak, amely "ellopja gyerekek életét, reményeit és álmait" - fogalmazott Bertrand Bainvel, az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF mianmari megbízottja.
A délkelet-ázsiai ország élén évtizedekig katonai rezsim állt, formálisan csak 2011 márciusa van hivatalban polgári kormányzat. A fegyveres erőket az emberi jogok súlyos megsértésével, többek közt azzal vádolják, hogy gyerekeket és civileket használt aknakeresésre.
Az ENSZ a burmai lázadóknak is felrója, hogy kiskorúakat toborzott. "Mindaddig, míg ennek nincs vége, nem épülhet fel egy új Burma" - jelentette ki Bertrand Bainvel a gyerekkatonákra utalva.