Gyanús csomagot találtak egy Münchenbe tartó gépen
Gyanús csomagot találtak a namíbiai rendőrök egy Münchenbe tartó repülőjárat csomagjai között - közölték csütörtökön namíbiai és német illetékesek. A BBC szerint detonátor, elemek, és egy óra is volt a csomagban. Német rendőrök indultak Namíbiába, hogy megindítsák a nyomozást. A Münchenbe tartó 296 utast és a tíz fős személyzetet leszállították az Air Berlin gépéről. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a namíbiai csomag feladói működőképes pokolgépet akartak Németországba küldeni, vagy csak csali volt a szerkezet, amellyel tesztelni akarták a repülőtéren működő biztonsági szolgálat éberségét. Az sem zárható ki, hogy otromba tréfáról van szó.
A német hatóságok már szerdán megerősítették a repülőterek és vonatállomások biztonsági védelmét, mert egy másik ország titkosszolgálatától olyan információt kaptak, mely szerint a következő két hétben terrortámadás érheti Németországot. Német illetékesek szerint konkrét fenyegetés Berlint, Hamburgot és Münchent érte.
— Az akut terrorveszélyre való tekintettel a németeknek várhatóan hosszabb távon együtt kell élniük a szigorított biztonsági óvintézkedésekkel — közölte csütörtökön a szövetségi belügyminiszter, egyúttal megfontoltságra szólítva fel a lakosságot. Thomas de Maiziere a tartományok belügyminisztereivel tartott hamburgi tanácskozáson leszögezte: a terroristák "rémületet és rettegést akarnak okozni Németországban, ám ezt mi nem hagyjuk. Ragaszkodunk szabadelvű életfelfogásunkhoz és ahhoz, hogy szabadon akarunk élni egy szabad országban".
Ugyanakkor úgy vélte, hogy nincs szükség a hatályos belbiztonsági jogszabályok szigorítására. A kialakult helyzetet nem szabad jogpolitikai célok érdekében kihasználni - utasította vissza a belügyminiszter azokat a hangokat, amelyek egyebek között a lehallgatással és internet-megfigyeléssel szerzett adatok tárolhatóságának meghosszabbítását sürgetik.
Pár hónappal ezelőtt, a legutóbbi "terrorpánik" idején mind a hírszerzés (BND), mind a bűnügyi hivatal (BKA) illetékesei erőteljesen sürgették a titkosszolgálati adatok tárolási idejének meghosszabbítását. Azt a törvényt, amely hat hónapig lehetővé tette gyanús személyekről nyert információk számítógépes tárolását, idén márciusban a karlsruhei alkotmánybíróság megsemmisítette. A BND és a BKA szerint ez súlyos csapást mért a terrorgyanús személyek kifürkészésére és így a nemzetközi terrorizmus elleni erőfeszítésekre.