Guttenberg bocsánatot kért a parlamentben
Karl-Theodor zu Guttenberg a Bundestag ülésnapjába beiktatott azonnali kérések és válaszok órájában kijelentette: annak idején "olyan kevély" volt, hogy azt hitte, neki sikerülni fog a kör négyszögesítése, és fiatal családapaként összhangba tudja hozni politikai és tudományos munkáját. Ez azonban nem sikerült.
A miniszter visszautasította azt a vádat, miszerint el akarta titkolni, hogy doktori dolgozatához szabálytalan módon vette igénybe a Bundestag tudományos szolgálatának szakértőit. Állítása szerint a parlamenti szakértők által írt tanulmányok témáit már jóval korábban felhasználta, például képviselőként tartott előadásaiban. Így nem sértette meg azt az előírást, amelynek értelmében a tudományos szolgálat munkáját kizárólag képviselői tevékenységük során használhatják fel a honatyák. A témákat utóbb beépítette a disszertációba, ám ennek során sajnálatos módon hiba csúszott a lábjegyzetekbe - így Guttenberg.
Ellenzéki képviselőknek válaszolva megerősítette korábbi álláspontját, amely szerint disszertációja esetében szó sincs tudatos vagy szándékos csalásról; ez volna ugyanis a feltétele annak, hogy a plágium vádja megállja a helyét. Elismerte viszont, hogy a dolgozat írásakor "súlyos hibákat" követett el; emiatt kérte a bayreuthi egyetemet a doktori cím visszavonására.
Az első nyilatkozatában, február 16-án még "zavarosnak" minősített plágiumvádra visszatérve a miniszter kijelentette: a minősítést továbbra is fenntartja, mert esetében nincs szó plágiumról. Azt, hogy csak öt nappal később, február 21-én ismerte be a súlyos szakmai hibákat, és mondott le a tudományos fokozat használatáról, azzal indokolta, hogy afganisztáni utazása és az ott megölt katonák ügye miatt korábban nem jutott ideje a dolgozat alapos átolvasására.