Gúnyolódás miatt ölték meg a két amerikai tisztet
A két amerikai tanácsadó egy videofelvételt nézett egy kabuli tüntetésről, és gúnyolódtak a tüntetőkön. Majd azt mondták egyik afgán kollégájuk jelenlétében, hogy a Korán egy rossz könyv, és fenyegetőztek is. Ennek hatására szópárbaj tört ki közöttük, felindultságában az afgán rendőrtiszt pedig több lövést adott le a két amerikaira.
Vasárnap délelőtt egy belügyi tisztségviselő az AFP francia hírügynökségnek elárulta, hogy a minisztérium hírszerző szolgálatának egyik munkatársa a fő gyanúsított. Az illető eltűnt. és bár nagy erőkkel nyomoznak utána, megtalálását nehezíti, hogy abszolút bennfenntesről van szó: a gyanúsított rendőrtiszt a legmagasabb szintű hozzáféréssel rendelkezett minden, a tárcától származó és oda érkező bizalmas információhoz, és a belső kommunikációs csatornákhoz is.
A két amerikai tanácsadó holttestét kollégáik találták meg szombaton belügyminisztériumi irodájukban – közölte Szedik Szeddiki belügyi szóvivő. Az ügybe beszálltak a tálibok is, azt állítva, hogy a két amerikaival „ egy hős”, Abdur-Rahmán végzett, „válaszul arra, hogy a megszállók nem tisztelik az iszlám szent tárgyait", és „Korán-példányokat égettek el a bagrami bázison".
A Korán-égetés kiváltotta erőszakcselekményeket azonnal be kell fejezni – jelentette ki vasárnap a marokkói látogatáson tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. "Mélységesen sajnáljuk az incidenst, amelyek tiltakozásokat váltottak ki, de úgy gondoljuk, hogy az erőszaknak be kell fejeződnie, és tovább kell folytatni a kemény munkát egy békében élő, biztonságos Afganisztánért" – hangoztatta rabati sajtóértekezletén a politikus.
Az incidens nyomán először a NATO és Nagy-Britannia, majd vasárnap Németország és Franciaország is úgy döntött, hogy ideiglenesen minden munkatársát kivonja az afganisztáni kormányzati hivatalokból. Német részről mintegy 50 szakértőt érint az intézkedés. Dirk Niebel fejlesztési miniszter szerint a visszahívás elővigyázatosságból történik, és hogy amint nyugalom lesz ismét, a szakértők visszatérnek. Párizsban elítélték a két amerikai tanácsadó megölését, és közölték, készül azoknak a francia állampolgároknak listája, akik tanácsadóként dolgoznak a közintézményekben, de most el kell hagyniuk Afganisztánt. A francia külügyminisztérium szerint több száz emberről van szó, de indulásuk időpontját késleltethetik a helyszíni fejlemények.
John Allen tábornok, a NATO vezette afganisztáni nemzetközi biztonsági erőnek (ISAF) a főparancsnoka bejelentette szombaton, hogy a két amerikai tanácsadó aznapi megölése miatt visszarendelte az afgán minisztériumokban dolgozó teljes ISAF-személyzetet, de hangsúlyozta, hogy az ISAF továbbra is partneri viszonyban marad az afgán kormánnyal. Nagy-Britannia is még szombaton jelentette be, hogy kivonja az afgán közintézményekben dolgozó polgári alkalmazottait.
Keddre virradó éjjel a bagrami amerikai támaszpont börtönében elégettek több olyan Korán-példányt, amelyet raboktól koboztak el. Ennek hatására öt napon át Amerika-ellenes zavargások voltak szerte az országban, és ezekben mintegy 30 ember meghalt, több mit száz pedig megsebesült.
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön bocsánatot kért az „afgán néptől" a Korán megbecstelenítéséért, Hamid Karzai afgán államfő pedig vasárnapi televíziós beszédében nyugalomra intette az ország lakóit, hozzátéve, hogy beszélni fog az ügyről Obamával, és kéri, büntessék meg a Korán-égetésekben részt vevő amerikai katonákat. Sokan azonban úgy érzik, hogy az afgán elnök későn szólalt meg – már napokkal ezelőtt meg kellett volna –, és akármi is lesz az ügy vége, jóvátehetetlen kár érte a NATO és Afganisztán viszonyát, ahogy ezt a külföldi tisztviselők visszahívása is ékesszólóan jelzi.
Vasárnap ismét Amerika-ellenes tüntetés volt az északi Kunduz tartományban található Imám Sahib városban a Korán-égetés miatt, és a demonstráció néhány résztvevője kézigránátot dobott az ottani NATO-támaszpontra. A gránát felrobbanása megsebesített hét amerikai katonát.