A világ minden titkosszolgálata ismerte a burgaszi merénylőt?

Sajtóértesülések szerint egy Mehdi Ghezali nevű algériai származású svéd állampolgár robbantotta fel magát tegnap az izraeli turisták buszán. A 36 éves férfi két évig volt rab Guantánamón, a Wikipédia pedig már tíz éve külön szócikket írt róla.

Bár hivatalos hatósági bejelentés egyelőre nincs, bolgár sajtóértesülések szerint egy Mehdi Ghezali nevű 36 éves férfi volt az az öngyilkos merénylő, aki szerdán a bulgáriai Burgasz repülőterén felrobbantotta magát egy izraeli turistabuszon, hét embert – a bolgár sofőrt és hat izraeli fiatalt – rántva magával a halálba.

A feltételezett burgaszi merénylő a reptér biztonsági kamerájának képén
A still picture taken from CCTV surveillance camera shows the suspected bomber (C) at Bulgaria's Burgas airport July 18, 2012. A suicide bomber carried out an attack that killed seven people in a bus transporting Israeli tourists in Bulgaria, the country's interior minister said on Thursday, and Israel said Iranian-backed Hezbollah militants were to blame. Video surveillance footage showed the bomber was similar in appearance to tourists arriving at the airport, Interior Minister Tsvetan Tsvetanov said. REUTERS/Interior Ministry/Handout (BULGARIA - Tags: CIVIL UNREST TRAVEL TRANSPORT TPX IMAGES OF THE DAY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS

Ghezali személye széltében-hosszában ismert lehetett a világ minden titkosszolgálata és az internet nyilvánossága előtt is, hiszen az algériai-finn származású, egyébként svéd állampolgár férfiről még jóval a tegnapi merénylet előtt külön szócikk volt a Wikipédián. Az ismeretterjesztő portál 2003 óta frissülő bejegyzése szerint Ghezali 2002 és 2004 között a Kubában terrorista fegyházként működő amerikai támaszpont, Guantánamó rabja volt. Ide azután került, hogy Pakisztánban elfogták azzal a gyanúval, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet ügynöke. 2004-ben Göran Persson akkori svéd miniszterelnök járt közben az érdekében, és ki is adták a skandináv országnak, ahol azonban nem emeltek vádat ellene.

Sőt. Ghezali kisebbfajta sztár lett, 2005-ben az egyik főszereplőként szólaltatták meg egy dokumentumfilmben, amely Guantánamó hétköznapjairól készült, és még könyvet is írtak róla. Mielőtt Afganisztánba és Pakisztánba ment volna, Ghezali Nagy-Britanniában és Szaúd-Arábiában folytatott vallási tanulmányokat.

Azt, hogy Ghezali a tegnapi burgaszi öngyilkos merénylet elkövetője, bolgár sajtóértesülésekre hivatkozva a Times of Israel repítette világgá. A svéd hatóságok visszakézből cáfolták a hírt, a bolgár hatóságok pedig az ABC amerikai televízió kérdésére sietve jelezték, hogy a sajtó tévesen idézte a gyanúsított nevét. A svédek közlése szerint a burgaszi merénylő nem a skandináv ország állampolgára; azt, hogy Ghezali hol van, nem tudják, de biztosak abban, hogy a férfi terrorista.


Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.