Guantánamói ujgurokat fogadott be Szlovákia
A közlemény arról is tájékoztat, hogy mindhármukat több mint egy évtizeddel ezelőtt – tizenkilenc társukkal együtt – Afganisztánban fogták el, és guantánamói amerikai katonai támaszponton börtönözték be. A vizsgálatok és a kihallgatások alapján már 2003-ban bebizonyosodott, hogy nincsenek kapcsolataik sem az Al-Kaidával, sem a tálibok vezetőivel sem pedig más terrorszervezetekkel, hanem muzulmánokként, vallási meggyőződésből harcoltak a közép-ázsiai országban.
Ezt a tényt 2008-ban az illetékes egyesült államokbeli bíróság is megerősítette, amely felmentette őket a gyanú alól, és elrendelte a szabadon bocsátásukat. Azóta megfelelő letelepedési helyet kerestek számukra, igy kötöttek ki északi szomszédunknál.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma ugyancsak közleményben fejeze ki háláját Pozsony humanitárius gesztusáért, amellyel hozzájárult a guantánamói börtön fokozatos felszámolásához, ahol már csak 155 személyt tartanak fogva.
Az év végi ünnepek miatt egyelőre a történtekről Pozsonyban nem jelentek meg kommentárok. Az internetes portálokon viszont többen rámutattak arra, hogy Kína továbbra is terroristának tartja mind a huszonkét elfogott ujgurt, és mindannyiuk kiadatását követeli. Véleményük szerint a három befogadott emiatt nem lesz biztonságban Szlovákiában. – Ha pedig nem teszünk eleget a kínaiak várható kérésének, akkor ennek a két ország gazdasági együttműködése látja majd a kárát – írja a www. aktualne.sk egyik kommentelője.
Ezekről az aggodalmakról az illetékeseket kérdeztük meg. Boris Gandel, a pozsonyi külügyminisztérium szóvivője azt válaszolta, hogy a befogadott ujgortok ügyével kizáróla a belügyi tárca foglalkozik. Ahol kolléganője, Lucia Garajová annyit közölt, hogy a mostani döntés annak az egyezségnek a folytatása, amelyet több NATO- és uniós tagország (köztük Szlovákia) kötött az Egyesült Államokkal a terrorizmus gyanúja alól felmentett és szabadon bocsátott foglyok befogadásáról, valamint a további életükkel kapcsolatos feltételek megteremtéséről – tájékoztatott a szóvivő.
Emlékeztetett arra is, hogy 2010-ben Szlovákia már letelepedési engedélyt adott három, éspedig egyiptomi, tuniszi és azerbajdzsáni szabadultnak. – Közülük ketten már elhagyták Szlovákiát – tette hozzá Lucia Garajová, aki további részleteket nem volt hajlandó elárulni.