Guantánamo sem gyógyítja a terrorizmust
A visszaesők arányáról szóló első jelentés 2008 decemberében látott napvilágot, abban a Pentagon 11 százalékra tette azon elengedett foglyok számát, akik szabadulásuk után visszatértek a terrorizmus világába. Az öt hónappal később közzétett jelentés már 14 százalékra becsülte az arányukat. Eszerint a tavaly májusig szabadon engedett 530 fogoly közül 18 bizonyítottan, 43 pedig feltételezhetően újra a terrorizmust választotta.
Geoff Morrell, a Pentagon szóvivője az új, egyelőre titkosított jelentésről csak annyit mondott, hogy a tendencia nem fordult meg. Névtelenül nyilatkozó washingtoni tisztviselők elárulták, hogy a jelentés szerint a szabadon engedett guantánamói foglyok 20 százaléka ismét terrorizmusra adja a fejét. Morrell a maga kommentárjában aggasztónak nevezte már a 14 százalékos arányt is.
Eddig több mint 560, terrorizmussal gyanúsított foglyot engedtek távozni a guantánamói fogolytáborból, többségük még a Bush-kormányzat idején szabadult. Jelenleg még 198 embert tartanak fogva a Kuba szigetén található táborban, a foglyok többsége - mintegy 90 fő - jemeni.
Barack Obama amerikai elnök a fogolytábor felszámolását ígérte, de kedden bejelentette, hogy kormánya azonnali hatállyal felfüggesztette a foglyok átszállítását Jemenbe. Kiderült ugyanis, hogy az arab országban képezte ki az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat azt a nigériai férfit, aki karácsonykor megpróbált felrobbantani egy Detroitba tartó amerikai repülőgépet. Napokkal a meghiúsult merénylet előtt hat jemenit engedtek haza a kubai fogolytáborból.
Egyes feltevések szerint az Obama-adminisztráció azért szivárogtatta ki a nem éppen kedvező adatokat, hogy támogatást szerezzen tervéhez, amelynek értelmében amerikai föld, egy Illinois állambeli börtön szolgálna a foglyok új lakhelyéül.