Gripen-kenőpénzek: nincs magyar szál az osztrák vádiratban

Nincs jel magyar szálra az Alfons Mensdorff-Pouilly elleni osztrák vádiratban – közölte a bécsi ügyészség szóvivője az MTI érdeklődésére.

"Nincs jel arra, hogy lennének magyarországi vonatkozások" – közölte Thomas Vecsey szóvivő az MTI bécsi irodájának küldött rövid válaszában. A szóvivő tájékoztatásában arra is kitért, hogy a magyar ügyészség megkeresése eddig nem érkezett meg hozzájuk.

Sinku Pál legfőbb ügyészségi tanácsos kedden a Klubrádió műsorában közölte, a Legfőbb Ügyészség az osztrák féltől kért tájékoztatást arról, hogy van-e magyar érintettje a Gripen vadászgép beszerzési ügyének, amelyben Ausztriában vádat emeltek júniusban. A tanácsos a műsorban elmondta: hivatalos tájékoztatást kértek az Eurojuston – az Európai Unió ügyészségi hálózatán – keresztül a szervezet osztrák tagjától, hogy a Gripen-ügyben "Magyarországot, illetőleg magyar embereket érintő nyomozás folyik-e Ausztriában", illetve szükségesnek látják-e, hogy a magyar fél eljárást kezdeményezzen.

Ausztriában Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember, a BAE Systems brit fegyvergyártó cég volt tanácsadója ellen decemberben bírósági per kezdődik pénzmosás és hamis tanúzás vádjával az ellene ausztriai és kelet-európai vadászgépbeszerzések ügyében folyó korrupciós vizsgálattal összefüggésben.

Az osztrák ügyészség a vádemelési javaslatról kiadott júniusi közlemény szerint abból indul ki, hogy Mensdorff-Pouillyhoz kerülőutakon 2000–2008 között összesen 12,6 millió euró folyt be a BAE Systems brit fegyverkonszerntől. A hatóság feltételezése szerint a pénzből "vélhetően közép- és kelet-európai döntéshozókat vesztegettek meg, hogy a BAE fegyverügyletekhez jusson". A tényleges vesztegetés gyanúját nem tudta alátámasztani a vádhatóság, így az nem szerepel a vádiratban.

Nagy-Britanniában 2010-ben egy hasonló vádak alapján folyt ügyben vádalku alapján lezárták az eljárást mind a férfi, mind a Gripen gépeket gyártó BAE Systems ellen.

Eddig négy országban folyt nyomozás a Gripen-ügyben: Svédországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában és Csehországban. A magyar ügyészség mindegyik esetben kérte, hogy ha tudnak bármilyen magyar szálról, akkor azt tudassák Magyarországgal – volt olvasható a Klubrádió honlapján.

Magyarország egy 2001-ben kötött, 2003-ban módosított megállapodás értelmében lízingel Svédországtól 14 Gripen vadászgépet; az eredetileg 2015-ben lejáró, ám idén módosított szerződés szerint Magyarország további tíz évig fizeti a vadászgépek részleteit.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.