Görögország pattanásig feszíti a húrt
Csúcstalálkozó helyett csak videokonferencia – mivel az EU nem kapott határidőre biztosítékokat arra, hogy Görögország az áprilisi előrehozott választások után is kitart a szükségesnek ítélt reformok és megszorítások mellett, Brüsszel lemondta a pénzügyminiszterek szerdára tervezett csúcsát. Mivel személyes eszmecsere helyett csak távmegbeszélés lesz, gyakorlatilag kizárt, hogy ma döntés szülessen arról a 130 milliárdos mentőcsomagról, amely elengedhetetlen az államcsőd elkerüléséhez és az ország gazdasági túléléséhez.
Athén még egy hónapig bírná a mentőcsomag nélkül, ám elmulasztotta határidőre teljesíteni az EU által szabott feltételeket: Brüsszel minden görög pártelnök aláírását szeretné ott látni egy nyilatkozaton, amelyben a politikai elit kötelezettséget vállal a további gazdasági intézkedések meghozatalára – erről a dokumentumról Antonisz Szamarasz, a konzervatív Új Demokrácia vezetőjének a szignója hiányzik –, és nem világos az sem, hogyan húz Athén még egyet a nadrágszíjon. A rég nem látott tüntetői erőszak közepette vasárnap jóváhagyott 3,3 milliárd eurós megszorításon felül Brüsszel még egy 325 milliós költségcsökkentést vár Athéntól, az azonban nem világos, hogy ezt a görögök hogyan is hozzák össze. Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter szerda kora délután, az utolsó pillanatban jelentette be, hogy Görögország „órákon belül” kész a válasszal minden felvetésre és aggályra, amely megakadályozná, hogy az eurózóna rábólintson a 130 milliárdos mentőcsomagra.
Friss híre szerint a BBC úgy tudja, hogy Szamarasz már aláírta a kötelezettségvállalást, Athén pedig védelmi, egészségügyi és önkormányzati források visszatartásával tesz eleget az EU 325 milliós követelésének. Szerdán a technokrata miniszterelnök, Lukasz Papadémosz kormányának több tagja is úgy nyilatkozott, hogy Görögország tűrőképessége határán járva „emberfeletti erőfeszítéseket” tett az államcsőd elkerülése érdekében, az emberek pedig nem tudnak még több terhet elviselni.