Görögország: az adu ász nem vállalta
Venizelosz kinevezése a szakértők szerint csak a második legjobb választás, de Papandreunak nem sikerült meggyőznie a feladat vállalásáról a másik jelöltet, az adu ásznak tartott Lukasz Papademoszt, az Európai Központi Bank egykori alelnökét. Jeórjiosz Papakonsztantinu eddigi pénzügyminiszter környezetvédelmi miniszter lesz.
„Venizelosz politikailag nagyon erős, és ez jót tehet a pénzügyi konszolidációt célzó intézkedések megvalósításának, még annak ellenére is, hogy nincs múltja a pénzügyek terén" - fejtette ki Alekszander Kirtszisz gazdasági elemző. A párt támogatására nagy szüksége lesz Papandreunak, hogy elfogadtassa az adóemeléseket, és más megszorításokat tartalmazó csomagot, amelyet a Valutaalap és az EU a pénzügyi gyorssegélyek feltételének szabott.
A Görögországnak folyósított újabb segélyekről csúcsértekezletet tartott Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök, amelyen azt vitatták meg, hogyan lehetne magánbefektetőket bevonni a második pénzügyi mentőcsomag kivitelezésébe anélkül, hogy nagy kárt okoznának a pénzpiacoknak.
A kormányban pénteken más átalakítások is történtek, a külügyminiszteri posztot Sztávrosz Lambrinidisz, a kormányzó szocialista PASZOK által delegált egyik európai parlamenti képviselő fogja betölteni Dimitrisz Drucasz helyett - tette hozzá a szóvivő, az új védelmi miniszter pedig Panosz Beglitisz lesz.
Papandreu nem tudott megállapodni a legfőbb ellenzéki párttal, a jobboldali Új Demokráciával a nagykoalícióról, s bár az ellenzék előre hozott választásokat javasolt, a kormányfő nem mondott le, inkább átalakította kormányát.
Összeomlástól féltik az eurót
Ezzel párhuzamosan Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár reményét fejezte ki, hogy mielőbb elfogadják a Görögországnak nyújtandó új segélycsomagot. Bár ez utóbbihoz a magánszektor hozzájárulását is várják, közös berlini sajtótájékoztatójukon sietve hozzáfűzték, az ebben való részvétel csakis „önkéntes” lehet. (Görögország tavaly kapott egy 110 milliárd eurós segélycsomagot az IMF-től és az Európai Unió egyes tagországaitól.)
Párizs és Berlin között eddig jelentős nézeteltérések feszültek azt illetően, bevonják-e a magánszektort a görög gazdaság talpra állításába. Korábbi németországi felhívások szerint Athénnak több időt kell adni adósságállománya visszafizetéséhez, Merkelt sokan támadják, hogy túl sokszor és túl nagy részt ró a német adófizetőkre a hitelre szoruló állmok megsegítéséért. A Moody's hitelminősítő a héten figyelmeztetett, hogy lejjebb sorolja a három nagy francia bankot – a Societe Generale-t, a Credit Agricole-t és a BNP Paribas-t – a Görögországtól való függőségük miatt.
A német és a francia nagyvállalatok mindenesetre közös felhívással fordulnak az európai politikusokhoz az euró védelmében. "Az euró összeomlása végzetes lenne Európa számára" - áll abban a dokumentumban, amit a dpa hírügynökség szerzett meg az akcióban résztvevő vállalatok köréből. A közös felhívást - amelyhez közel 50 német és francia nagyvállalat csatlakozott - a jövő héten kedden teszik közzé több német és francia lapban. Az aláírók között van egyebek mellett a BMW, a Daimler, a Siemens, a Bosch, a Telekom, az EADS vezére.
A cégvezetők a dokumentumban a tagországok gazdasági és költségvetési politikájának jobb összehangolását, átlátható struktúrákat, tisztességes versenyfeltételeket, szigorú stabilitási szabályokat sürgetnek, ezek semmibe vétele esetén pedig hatékony szankciókat követelnek.
Az akcióban résztvevő vállalatok több mint ötmillió embernek adnak munkát, és évente másfél ezer milliárd eurós forgalmat bonyolítanak le. A cégek állásfoglalása szerint az euró bevezetése óta jelentősen javult az európai vállalatok nemzetközi versenyképessége, s csupán az euróövezetben kilencmillió új munkahely jött létre.
Brüsszel gyors változást akar látni
Gyors átalakításra van szükség Athénban, hogy elkerüljék a fennakadásokat Görögország pénzügyi megsegítése terén - hangsúlyozta pénteken Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. „Felszólítom az összes politikai erőt, minden energiáját szentelje annak, hogy biztosított legyen a széles körű politikai támogatás a gazdasági reformhoz” - mondta az uniós végrehajtó testület vezetője újságírók előtt. Szerinte ezek a reformok szükségesek, és Görögország javára fognak válni.
Barroso elmondta: az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek vasárnapi luxembourgi tanácskozásától azt várja, hogy ott megoldják a még fennálló nézeteltéréseket, és felelősségteljes megállapodásra jutnak Görögország pénzügyi megsegítése ügyében, annak szellemében, ahogyan azt az előző nap felvázolta Olli Rehn pénzügyi EU-biztos.
Görögországnak és az Európai Uniónak is teljesítenie kell a maga részét annak érdekében, hogy megőrizzék a pénzügyi stabilitást, és gazdasági fellendülés legyen Görögországban, illetve Európában - tette hozzá.
„Ha Görögország megsegítéséről beszélünk, akkor az azt jelenti, hogy Görögország igényt tart erre a segítségre, valamint hogy képes a tőle elvárt teljesítésre. Lényegbevágó, hogy a Görögországból érkező jelzések ezzel kapcsolatban világosak legyenek. És ha Görögország megteszi a magáét, akkor, azt hiszem, az Európai Uniónak is meg kell tennie a magáét, hiszen ez közös érdekünk” - mondta a belpolitikai és kormányzati válsággá duzzadt görög pénzügyi válsággal kapcsolatban José Manuel Barroso.