Görögmentés: 220 euró fejenként
A 283 millió eurós csomagot egészen biztosan megszavazza az észt Reformpárt (ER) vezette liberális-konzervatív koalíció. - Magam is elképedem, hogy a havi 71 eurós segélyből élő 100 ezer munkanélküli és a költségvetési alkalmazottak fizetéséhez szükséges pénzek hiánya ellenére mennyire könnyen veszi tudomásul az észt társadalom az intézkedést – mondta lapunknak Alekszandr Csapligin. A tallinni gazdasági újságíró hozzátette: az egyre biztosabbnak tűnő görög csőd láttán szinte biztos, hogy ezt a 283 millió eurót sosem látja viszont az észt költségvetés.
Eddig csupán a 101 fős parlamentben 26 hellyel bíró szociál-liberális Centrista Párt (EK) jelentette be, hogy nem fogja megszavazni a görögökért vállalt, az észt GDP 1,5 százalékával megegyező áldozatot. (Amelyek mellett az eurózóna tagjaként Észtországnak további 1,7 milliárd euró kötelezettségvállalása van, miután a hónap elején ennyiben határozta meg a vállalt garanciákat az Európai Stabilizációs Alapban. Az észt kormány szerint hosszabb távon ez politikai és gazdasági hasznot is hoz Észtországnak, és a pénz nem vész el akkor sem, ha Görögország nem tudja állni vállalt kötelezettségeit. – Az összeg nem vész el, Európában ilyen nem történhet – érvelt két hete az észt pénzügyminiszter, Jürgen Ligi.)
Andrus Ansip kormányfő kényelmes helyzetben van: a márciusban megnyert választások után nem kell aggódnia a döntésből adódó népszerűtlenség következményei miatt. - Nem is jellemző, hogy a növekvő szegénység ellenére egy-két ezer embernél többet össze tudna gyűjteni egy-egy kormányellenes tüntetés – mondja Csapligin, aki a nyugodt észt mentalitás mellett ezt részben a kormánnyal kevéssé kritikus sajtóval magyarázza. - Az észt vezetés mindenben maximálisan megfelel uniós kötelezettségeinek, Észtország talán az egyetlen az EU-ban, amely jelenleg is teljesíti a maastrichti kritériumokat. Cserébe a társadalom elszegényedésével fizetünk, de úgy tűnik, ez még nem érte el a kritikus tömeget – mondta az újságíró, emlékeztetve arra, hogy az észt gazdaság visszaesése 2009-ben Lettország után a a világon legnagyobb, 14 százalék volt, ami ellenére Ansip pártja stabilan tartja vezető szerepét.