Görög üzletasszony lesz az amerikai nagykövet

A demokrata előcsatározásokban még Hillary Clintont támogató üzletasszony, egy Kaliforniában igen befolyásos és dúsgazdag görög-amerikai család sarja az Egyesült Államok új budapesti nagykövetjelöltje. Szenátusi meghallgatásának időpontját még nem tűzték ki. A poszt immár fél éve betöltetlen a magyar fővárosban.

A Fehér Ház magyar idő szerint szombatra virradóra jelentette be: Eleni Tsakopoulos-Kounalakis sacramentói ingatlanfejlesztőt, az AKT Development Corporation elnökét jelöli a posztra, aki jótékonysági, illetve a vallások közötti párbeszéd előmozdításáért kifejtett tevékenységéről is ismert. Két cikluson át volt az USA legnépesebb államának világkereskedelmi képviselője - ez fizetséggel nem járó poszt.

Első generációs "ellinoamerikana", azaz görög-amerikai, akinek férje, Markos Kounalakis a fővárosban is jól ismert a The Washington Monthly magazin elnök-kiadójaként. Apjával együtt Eleni Tsakopoulos-Kounalakis régi, és igen jól ismert demokrata kampánytámogató, aki másfél éve még mostani jelölője, Barack Obama pártbéli ellenfele, Hillary Clinton oldalán a görög-amerikai kampánytagozat vezetőjeként küzdött.

Washingtoni magyar forrásaink nem tudnak róla, hogy számottevő magyarországi kapcsolatokkal vagy országismerettel rendelkezne. Tsakopoulos-Kounalakist egyelőre nem tudtuk elérni.
 
A budapesti nagyköveti poszt április óta betöltetlen, Jeffrey D. Levine ügyvivő irányítja a külképviseletet. De teljes felhatalmazással lényegében január óta nincs nagykövet, ugyanis April Foley George W. Bush elnök kinevezettje volt, akinek már a búcsúfogadására is kinyomtatták a meghívókat, amikor végül három hónap rendkívüli hosszabbítást kapott. Tsakopoulos-Kounalakis kinevezésével folytatódik az elmúlt 15 évben gyakorlata: rendre politikai kinevezettek kerülnek a posztra Budapesten.

Az amerikai sajtó is cikkezett róla, hogy az Obama-adminisztrációban a szenátusi jóváhagyáshoz kötött kinevezések igen nehézkesen zajlanak. Az átvilágítás rendkívül alaposan, de csigalassúsággal folyik. Úgy tudjuk: a poszttal kapcsolatban emlegetett legutóbbi komoly név, Marni McKinney indianai üzletasszony az átvilágítási szakaszban vérzett el.
 
A mintegy 1,3 milliós görög-amerikai közösség nagyságrendjében az amerikai magyarokéhoz mérhető, és magas politikai posztokra is felkapaszkodtak képviselőik. A legismertebb közülük, Spiro Agnew (Spiros Anagnostopoulos) Richard Nixon alelnöke volt 1969-73-ban. Michael Dukakis kormányzó 1988-ban demokrata elnökjelöltként idősebb George Bush akkori alelnök kihívója volt.

Három éve Phil Angelides volt Kaliforniában Arnold Schwarzenegger kormányzó kihívója, és a mostani nagykövetjelölt asszony 1,25 millió dollárral - apjával együtt pedig 5 millió dollárral - támogatta a kampányát. Az üzleti szövetség olyan szoros, hogy az AKT ingatlanfejlesztő óriásvállalat neve az Angelis, Kounalakis, Tsakopoulos családnevekből formált betűszó.
 
A görög-amerikai folklórt olyan ismert produkciók jelenítették meg az itteni tömegkultúrában, mint a Kojak (Aristoteles "Telly" Savalas és fivére, Demosthenes, azaz "Fürtöske" görögök, és beszélték is e nyelvet a bűnügyi sorozatban) vagy a Bazi nagy görög lagzi című film.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.