Görög–török enyhülést hozhat a válság

A kölcsönös érdekek és a pénzügyi válság hozza közel egymáshoz az ősi ellenfeleket is. A török kormányfő athéni látogatása a görög katonai kiadás jelentős csökkentését hozhatja.

Tíz miniszter és nyolcvan üzletember kísérte tegnap Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnököt a görög fővárosba. A két balkáni szomszéd közös kormányülést tart, amelyet - mint tervezik - rendszeressé tesznek.

A fő tét a katonai kiadások kölcsönös csökkentése lehet. Erre a szorult gazdasági helyzetben lévő Görögországnak lenne nagy szüksége, hiszen nemzeti össztermékének aránytalanul nagy hányadát költi védelemre. A Reuters idézi Panosz Beglitisz védelmi miniszterhelyettest, aki márciusban azt nyilatkozta, hogy az összes védelmi kiadás a GDP 5,6 százaléka volt, ami 13,4 milliárd euróra rúgott. Más források szerint a védelmi kiadások a görög GDP 3,3 százalékát tették ki. (Ugyanez az adat a törököknél - egy jóval nagyobb hadsereggel rendelkező, sokkal népesebb országban – a kiadás a GDP 2,1 százaléka.)

Tény azonban, hogy az EU-rekordnak számító görög katonai kiadások fő oka a törökkkel való versengés, illetve a két NATO-szövetséges katonai szembenállása. Ez az elmúlt évtizedben többször háborúközeli helyzetbe hozta őket az Égei-tengeren gyakorolt felségjogok kapcsán. A katonai kiadások másik ürügye Észak-Ciprus török megszállása. Ha Görögország képes lenne jelentősen csökkenteni fegyvervásárlásait, katonai költségeit, könnyebben csökkenthetné az idén költségvetési hiányát három százalékkal. Néhány hete derült ki, hogy a már a csőd szélén tántorgó görög kormányt a németek egy korábban megrendelt tengeralattjáró átvételére próbálták rávenni, miközben Párizs hat fregatt és Rafale-vadászgépek megrendelésére akarja rábírni eladósodott szövetségesét. Görögország arányosan sokkal több embert tart fegyverben, mint bármely más európai NATO-állam.

Jeórjiosz Papandreu és török partnere is „történelminek” minősítette a találkozót. Ha megegyeznének például a ciprusi válság gyors rendezésében vagy az égei-tengeri vitás ügyekben, valamint a nyugat-tráciai török kisebbség, illetve a törökországi hellének helyzetének rendezésében, akkor csökkenhetne a feszültség – és vele a katonai büdzsé is.

A katonai vetélkedés csökkentése érdeke Erdogan miniszterelnöknek és az ő „mérsékelt iszlamistánák” nevezett Igazság és Fejlődés (AK) pártjának is. Szeretné elérni a miniszterelnök, hogy valamennyi szomszédjával problémamentes legyen országának a viszonya. Szükségük van Athén támogatására is Brüsszelben, hiszen az EU-csatlakozás az AK egyik stratégiai célja.

A külső feszültség csökkenésével fő riválisa, a török hadsereg belföldi súlya is kisebb lenne. Ha nincs „görög veszély”, a tábornokok politikai befolyása csökken. Ezt egyébként máris gyengíti a nagyszabású Ergenekon-per, amelynek vádlottai között több tábornok is van. Azzal vádolja őket a kormány ügyészsége, hogy görög-török összecsapásokat akartak kiprovokálni. Az állítólagos tervek szerint a háborús helyzet lett volna az ürügy az AK párt hatalmának megdöntésére.

Papandreu és Erdogan Athénban. Kölcsönös érdekek
Greece's Prime Minister George Papandreou (L) gestures to his Turkish counterpart Tayyip Erdogan in Athens May 14, 2010. The prime ministers of longtime rivals Greece and Turkey met on Friday to ease tensions and discuss cuts in defence spending, a crucial step for Athens as it struggles with a debt crisis that is shaking the euro. REUTERS/Yiorgos Karahalis (GREECE - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.