Gordon Brownt sokkolta, ahogy kiteregették kisfia betegségét
A múlt év óta „mezei” parlamenti képviselőt és feleségét, Sarah-t, az egykori píár menedzsert felháborították az őket érintő leleplezések. 2006-ban, amikor Brown még pénzügyminiszterként szolgált, a The Sun napilap egészségügyi aktákba illegálisan behatolva szimatolta ki, hogy a Brown házaspár második kisfia, az akkor négyhónapos Fraser cisztás fibrózisban szenved. Amikor a Brownnal baráti viszonyban lévő Rebekah Brooks, a Sun akkori főszerkesztője felhívta telefonon, hogy figyelmeztesse, a lap cikket kíván megjelentetni a gyerekről, azt a benyomást keltette, mintha az értesülések törvényes forrásokból származnának. A házaspár, akit összetört kislányuk Jennifer Jane 2002-es halála, szerette volna az újabb tragédiát titokban tartani.
Gordon Brown beszámolt arról is, hogy a News International csoport egy másik tagja, a The Sunday Times két csalót, egy később kábítószer-kereskedés miatt elítélt bűnözőt és egy színészt fogadott fel, akik hamis személyazonosságot felöltve, banki dolgozókat és jogászokat átverve adatokat gyűjtöttek össze számlájáról és jogi ügyeiről. A haraggal és könnyekkel küszködő puritán skót politikus költői kérdést tett fel: „Ha én, aki a létező legnagyobb védelmet és biztonságot élveztem pénzügyminiszterként, majd kormányfőként, ennyire ki voltam téve semmitől vissza nem riadó, törvényellenes praktikáknak, akkor mit várhatnak az egyszerű állampolgárok?”
David Cameron a „személyiségi jogok visszataszító megsértésének” nevezte, ami Gordon Brownnal történt, és ígéretet tett arra, hogy a kormány mindent megtesz a valóság feltárására. A végére kell járni annak, hogyan eshettek meg a visszataszító visszaélések a News International egyes lapjainál és miért omlott össze a lehallgatásokkal foglalkozó első rendőri vizsgálat.
Gordon Brown beszámolt arról is, hogy vezetése alatt a munkáspárti kormány ellenállt a News International kísérleteinek, hogy beavatkozzon a BBC-vel és az Ofcom médiahatósággal kapcsolatos politikába. Ennek tulajdonítja a Murdoch-birodalom elpártolását a Labour-től. A The Sun 2009 szeptemberében megalázó céllal éppen a Munkáspárt konferenciája idején, néhány órával Brown programbeszéde után jelentette be, hogy tizenkét év után ismét a Konzervatív Pártot támogatja a következő parlamenti választáson. A politikus szerint „be fog bizonyosodni, hogy a News International egyes vezetői befolyásukkal visszaélve manipulálták a politikai hatalmat”.
Kedden parlamenti képviselők beszámoltatták a Metropolitan Police vezetőit a lehallgatási botrány kudarcba fulladt kivizsgálásának körülményeiről. A magas rangú tisztek ellentámadásba lendülve a News International jogászait és más munkatársait vádolták meg, amiért 2005-2006-ban nem jutottak valós információkhoz a mobiltelefonok manipulálásának kiterjedt gyakorlatáról.