Gépfegyverrel vadásztak a keresztény hívőkre
Az első jelentések szerint minimum 15 halottja van annak a merényletnek, amelyet felfegyverzett terroristák hajtottak végre vasárnap a nigériai Kanóban lévő Bayero Egyetemen egy istentiszteleten. A támadók először gránátokat dobtak az egyetemi kápolnába, majd gépfegyverekből tüzet nyitottak a fejvesztve menekülő hívőkre. Mintegy fél órán át tartott a vérengzés: az egy szemtanú által pokoli felfordulásként leírt akció során a támadók válogatás nélkül lőtték áldozataikat – még a biztonsági őröket is megfutamították –, majd visszavonultak. A hadsereg nagy erőkkel vette üldözőbe őket.
Bár a merénylet végrehajtását hivatalosan senki nem vállalta magára, minden valószínűség szerint a Boko Haram nevű szélsőséges iszlamista szervezet van a háttérben, amelynek egyik központja éppen Kanóban van, és egyébként is a keresztények elleni támadásairól ismert. A mostani akció kitűnően szemlélteti, amit nevükben is képviselnek: a Boko Haram azt jelenti: „minden nyugati tan tiltott”.
Nigéria „tálibjai” a legvéresebb merényletüket is Kanóban hajtották végre, amikor januárban 180 ember életét sikerült kioltaniuk egy keresztény templomok és üzletek elleni kétnapos támadássorozatban. Időről időre megfenyegeti a keresztényeket, azt követelve tőlük, hogy hagyják el a többségében muzulmánok lakta északi országrészt. A 160 milliós Nigéria közel fele keresztény, főleg délen lakik, 45 százaléka muzulmán, és többnyire az északi tartományokban él – ott, ahol a saría törvénykezés egyébként érvényben van.
Nigériának, Afrika legnépesebb államának lakóit több mint 250 etnikai csoport alkotja, de közülük a három legnagyobb az ország északi részén élő, főleg mohamedán hauszák, a nyugati jorubák és a keleti, többnyire keresztény vallású ibók. A konfliktusok az olajmezők birtoklásáért folyó vetélkedésben gyökereznek. Nigéria gazdasága szinte kizárólag az olajkitermelésre támaszkodik. A Világbank adatai szerint az állam bevételeinek 85 százalékát, exportjának pedig 95 százalékát a kőolaj adja. A becslések szerint 240 évre elegendőek az olajtartalékok. A kitermelés fele az Egyesült Államokba megy, de Oroszország, az Európai Unió és Kína is igyekszik minél nagyobb részesedést szerezni a nigériai kőolajból. A nagy bevételek ellenére sokan úgy vélik, hogy az olaj áldás helyett inkább átkot hoz Nigériának. A mindent átszövő korrupció egyes adatok szerint a GDP 70 százalékát, vagyis mintegy 140 milliárd dollárt emészt fel évente. Ezt a helyzetet használják ki a Boko Haram gyilkosai, akik vallási köntösbe bújva ölik a keresztényeket, de valójában az ellenőrzésük alatt álló olajmezőkre fáj a foguk.