Genetikailag szűrnék a német bajtársakat
Büszke vagyok a németségemre - mondta a kínai szülőktől származó Kai Ming Au. Tagsága az erősen konzervatív (egyesek szerint szélsőjobboldallal kokettáló) Bajtársi Szövetségben azonban kemény belső vitát kavart: egyesek követelték szervezetének azonnali kizárását. A felsőbbrendűség-tudat nem halt ki teljesen a németekből.
Hogyan került Kai Ming Au a bajtársi szövetségbe? Valósággal belebotlott a Hansea nevű szervezetükbe, amikor Mannheimben diákszállást keresett magának. A pénzügyeket tanuló fiúnak megtetszett a közös szállás, a fiúk körbevezették, és befogadták. Csak akkor kezdett kicsit aggódni, amikor utánanézett, mit is takar a bajtársi szövetség: a szálak egészen a 19. század elejéig vezettek, amikor a fiatal férfiakat tömörítő klubok a nagynémet egységért szálltak síkra. Rendszerint kizárták soraikból a zsidókat és felesküdtek a haza védelmére. Nőket a mai napig nem engednek maguk közé. A második világháború után vita is volt a jövőjükről, és bár az érintettek cáfolják, a történészek szerint a náci ideológia továbbra sem áll távol tőlük.
Kai Ming Au azonban úgy döntött, neki semmi oka aggódni, az ő szervezete történetesen liberális és nyitott. A fiú a Spiegelnek nyilatkozva emlékeztet rá, hogy ugyanolyan meghatározó élményekkel rendelkezik, mint a német társai, ötéves volt a német újraegyesítéskor, tökéletesen tud németül, hiszen már itt nőtt fel, és éppoly szorgalmas, megbízható és kötelességtudó, mint ahogy azt egy derék német fiataltól el lehet várni. Teljesítette a katonai szolgálatot is, természetesen a német hadseregben. A bajtársi szövetségben egyébként jövőt is lát maga előtt, fontolgatja, hogy megpályázná az egyik vezető tisztséget.
E sajátos karriert azonban megakadályozhatja a konzervatív szervezetek ellenállása. Ők úgy érzik, hogy a kínai fiú „genetikailag nem tagja a német sorsközösségnek”, ezért nincs is helye a szervezetben. A vita szétszakíthatja az ernyőszervezetét, a Bajtársi Szövetséget, amelynek konzervatívjai a múlt héten kizárással fenyegették meg a liberálisnak tartott Hansea szervezetet, akik viszont kitartanak Kai Ming Au mellett. A több mint 120 tagszervezet a hétvégén gyűlt össze, hogy a jövőről vitázzon, de a német eredet bizonyításának szükségességét végül levették a napirendről.
A német politikusokat kínosan érintette a vita. Elvégre egy nyitott, liberális országot szeretnének építeni, és ebbe nem fér bele a bőrszín alapján történő kirekesztés. Ráadásul a kínai fiú épp az a fajta „újnémet”, akinek az integrációja igen fontos lenne az ország jövője szempontjából. Pont őt zárnák ki?