Gázzal zsarolják Fehéroroszországot

Blöff – állítja a Gazprom Alekszandr Lukasenko fenyegetéséről, amely szerint Fehéroroszország leállítja a rajta keresztül az EU-ba irányuló orosz gázexportot, amennyiben az orosz gázipari óriás lecsökkenti a neki szánt gáz mennyiségét. Minszk 192 millió dollárral tartozik a Gazpromnak, a vita hátterében az orosz-fehérorosz-kazah vámszövetség áll.

Moszkva szerdára már 60 százalékkal kevesebb földgázt juttatott Belarusznak, ám a tranzitgáz zavartalanul áramlik Lengyelországba és Németországba. (Az évi 210-240 milliárd köbméter orosz gázexport 15-20 százaléka folyik Belaruszon keresztül, csaknem 80 százalék pedig Ukrajnán át, így a jelenlegi gázháború tétje az EU számára jóval kisebb, mint a korábbi, téli ukrán-orosz gázkonfliktusok.) A fenyegetés súlyát az is csökkenti, hogy Ukrajnával szemben Fehéroroszországnak az ország gázvezetékeihez nincs kizárólagos hozzáférése: egyrészt mára a helyi hálózatot birtokló állami Beltranszgaz fele orosz kézbe került - a 2,5 milliárd dolláros tétel utolsó, 625 millió dolláros részletét Moszkva idén februárban fizette ki, cserébe Fehéroroszország a nemzetközi ár feléért jutott orosz földgázhoz -, másrészt az 1999-ben működésbe lépett, 30 milliárd köbméteres kapacitású Jamal-Európa gázvezeték már a kezdetektől a Gazprom kezében volt.

Az elmúlt napokban Minszk álláspontja változott: korábban nem ismerte el a tartozást, és ellenköveteléssel lépett fel, azzal érvelve, hogy a Gazprom idén még nem fizetett tranzitdíjat a keresztülfolyó exportgázért. Az összeg 260 millió dollárra rúg. Szerdára azonban már elismerte a saját, 192 millió dolláros adósságát, fenntartva azonban az ellenkövetelést, amelyet a Gazprom vitat. (Minszk tartozása abból adódik, hogy Fehéroroszország a tavalyi áron, 150 dollárt fizetett a gáz ezer köbméteréért, az idei 169, júniustól pedig 184 dolláros egységár helyett.)

A helyzeten egyelőre nem enyhített, hogy Minszk szerdán kifizette a teljes májusi fogyasztást, ám a 260 millió dolláros tétel mellett az első negyedévi 192 millió dollár továbbra is hiányzik, így Moszkva a gázellátás további csökkentését helyezte kilátásba. (Lukasenko a héten bejelentette, hogy "barátaitól kölcsönt kapott", így a kérdéses összeg a rendelkezésére áll, ám egyelőre letétben várja, hogy előbb az orosz fél kifizesse tartozását. A "barátok" kilétét a Nyugattól elszigetelődött, 16 éves elnöki hatalmát vitatható választásokon megerősített államfő nem fedte fel.)

A gázárvita valójában nem a Gazprom forgalmához képest kis összegről szól, hanem vélhetően az orosz-fehérorosz-kazah részvétellel megvalósítandó vámszövetségről, amelyet Moszkva a gáz révén kíván elfogadtatni Fehéroroszországgal. Minszk ugyanis júniusban végleg egyértelművé tette, hogy a Kreml feltételei mellett nem lép be a júliustól megvalósuló vámszövetségbe, mivel annak szellemével ellentétes, hogy Moszkva a nyersanyaghordozókra továbbra is fenntartaná a kiviteli vámot, a belföldinél továbbra is drágábban juttatva Fehéroroszországot az orosz földgázhoz. A kiviteli vámról azonban Moszkva nem hajlandó lemondani, miután az évi kétmilliárd dollárral gazdagítja az orosz költségvetést, ami a tavalyi orosz külkereskedelmi többlet két százalékát teszi ki.

Dmitrij Medvegyev orosz elnök Lukasenkóval 2009-ben a Kremlben. Minszk nem akar kényszerszövetséget
Russia's President Dmitry Medvedev (L) talks with his Belarussian counterpart Alexander Lukashenko in the Kremlin in Moscow February 3, 2009. Close political allies Russia and Belarus signed a air defence treaty on Tuesdsay, giving a boost to their military cooperation. REUTERS/RIA Novosti/Pool (RUSSIA)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.