Gázfúziót készíthet elő Timosenko pere
Julia Timosenko magánvagyonának zárolását rendelte el a kijevi bíróság csütörtökön, az exkormányfő ellen folyó perben. A vád szerint Timosenko 200 millió dolláros kárt okozott az ukrán államnak a Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel 2009-ben kötött gázszerződéssel. A tavalyi elnökválasztáson Viktor Janukoviccsal szemben alulmaradt Timosenko szerint az elnök és csapata – köztük a magyarországi gázpiacon is érdekelt Dmitrij Firtas – azért támadja a szerződést, mert az a Gazprom és a Naftogaz Ukraini között közvetlen kapcsolatot hozott létre, kiiktatva az üzletből a "zsebre dolgozó" közvetítő cégeket. A vád szerint azonban az olaj világpiaci árához negyedévenként igazított gázárral Ukrajna sokkal többet fizetett az importért, mint előtte – tavaly 295 dollárt ezer köbméterenként – és ezzel a "szívességgel" a "gázhercegnőnek" becézett, az ágazatban üzleti érdekekkel rendelkező politikus elérte, hogy a Gazprommal kedvező feltételek mellett rendezze Timosenko saját cégeinek 450 millió dolláros tartozását.
A pert Timosenko politikai színjátéknak tartja, amelynek célja az ő börtönbe juttatása. – Nem fognak tudni elhallgattatni, a börtönből még többen fogják hallani a hangomat – jelentette ki a hét elején a bírósági tárgyaláson Timosenko, aki akár tíz év börtönt is kaphat, ha a vád beigazolódik. – Vajon a kutyáimat is zárolták, vagy azért még lehet őket sétáltatni? – kérdezte ironikusan Timosenko Twitteren adott bejegyzésén. A tárgyalás a jövő héten folytatódik.
Miközben Janukovicsék szerint az ukrán fogyasztók Timosenko miatt kénytelenek többet fizetni a gázért – bár Moszkva jelenleg az EU felé irányuló gáz áránál 100 dollárral kevesebbért biztosítja az energiahordozót Ukrajnának – a Gazprom elnöke felvetette: az ország az orosz árakon is hozzájuthatna a gázhoz, ha a Gazprom és a Naftogaz közös vállalatot hozna létre. Alekszej Miller már korábban is előállt hasonló javaslattal, ám Janukovics elődje, Viktor Juscsenko és az akkor kormányfőként tevékenykedő Timosenko ettől elzárkózott. A fúzióval csökkenne az EU-ba irányuló orosz gáz tranzitjában kulcsszerepet játszó Ukrajna alkupozíciója Oroszországgal szemben, mivel így lényegében orosz kézbe kerülnének az országon áthaladó gázvezetékek.
A Timosenko által túlzott Moszkva-barátsággal vádolt Janukovics hatalomra jutása azonban megkönnyítheti az egyezség megvalósítását. Bár az elnök több esetben érzékeltette, hogy nem feltétlen kiszolgálója az orosz érdekeknek – továbbra is az EU-integrációt tartja Ukrajna céljának, és elzárkózik az orosz-kazah-belarusz vámszövetséghez való csatlakozástól – több kérdésben is feltűnően gyorsan egyezségre jutott Moszkvával. Ilyen volt a krími Szevasztopolban lévő orosz fekete-tengeri flotta bázisának bérbeadása újabb 25 évre. A 2017-ben lejáró szerződést Janukovics elődje nem kívánta meghosszabbítani, megcélozva a NATO-tagságot, ami ezzel – jóllehet, számos más ok, többek között a NATO fenntartása miatt is – bizonyosan meghiúsul.
Az esetleges fúzió azonban felvetheti a költséges Déli Áramlat megépítésének értelmét. Moszkva azért szorgalmazza a Fekete-tengeren át Magyarország érintésével, Olaszországig tartó gázvezeték létrehozását, mert ezzel csökkenthetné Ukrajna tranzitban játszott kulcsszerepét, amellyel Moszkva szerint Kijev az elmúlt évek "gázárháborúiban" többször visszaélt. Ha azonban az ukrán vezetékek a Gazprom irányítása alá kerülnek, ez a bizonytalansági tényező megszűnik, amiért cserébe az ukrán fogyasztók orosz belföldi árakon jutnának gázhoz.
Igaz, a Gazprom tervei között szerepel, hogy a következő években a belföldi árakat fokozatosan a nemzetközi árakhoz közelíti.