Gázai flottilla: Izrael szerint nem sértett nemzetközi jogot a kommandó
Az AFP francia hírügynökség ugyancsak vasárnap idézett az incidensről készült török vizsgálatból, amely „túlzottnak és aránytalannak" ítélte az akciót. A Turkel-bizottság csaknem 300 oldalas jelentése ugyanakkor némi bírálatot is megfogalmazott az izraeli akció tervezését illetően, mert nem számoltak a komolyabb fizikai ellenállás lehetőségével: „a katonákat olyan helyzetnek tették ki, amelyre nem voltak teljesen felkészülve és nem is feltételezhették". A hajón mintegy 600 fő tartózkodott, és amikor az izraeli katonák helikopterről a fedélzetre ereszkedtek, néhányukat több tucat aktivista megverte, többeket lehajítottak az alsó szintre, két izraelit pedig a tőlük zsákmányolt fegyverükkel lőttek meg. A gázai blokádot áttörni szándékozó nemzetközi segélyflottilla elleni izraeli támadás nem sértett nemzetközi jogot - állapította meg az vizsgálóbizottsági jelentés, amely 133 egyéni esetre tér ki, amelyben a katonák erőszakot alkalmaztak, tizenhatan használták lőfegyverüket ölés céljával. A vizsgálat megállapítja, hogy megfelelően léptek fel és életük forgott kockán, „professzionális módon jártak el a súlyos és nem várt erőszakkal szemben". A vizsgálat aligha csitítja az Izraelt elítélő nemzetközi visszhangot, amely mélypontjára taszította az izraeli-török kapcsolatokat és hivatalos ENSZ vizsgálat is indult.
A török jelentés azt emeli ki, hogy az izraeli hadsereg „által igénybe vett erőszak átlépte a megfelelő és szükséges határát ... az erő alkalmazása csak az utolsó eszköz lehetett volna. Hozzáfűzi, hogy a nemzetközi vizeken végrehajtott izraeli akció nyomán a zsidó államnak kártérítést kel fizetnie az áldozatok családjának „a nemzetközi jognak megfelelően".
Alan Baker, az izraeli külügyminisztérium korábbi jogi tanácsadója szerint a jelentést elfogadó vagy elutasító országok annak alapján határoznak majd, hogy korábban milyen érzelmek fűzték őket Izraelhez. Szerinte a zsidó állam szövetségeseinek hitelt kell adniuk a jelentésnek, tekintettel a bizottság összetételére. Várakozása szerint az ENSZ bizottsága is komolyan veszi majd. „Kétséges, hogy ez meggyőzi Törökországot. Szintén nagyon kétséges, hogy meggyőzi ez az arab államokat" - fűzte hozzá.