Gauck másodszor, senki többet harmadszor
Joachim Gauckot jelöli a Német Szövetségi Köztársaság államfői tisztségére a konzervatív-liberális kormánykoalíció az ellenzéki szociáldemokratákkal és a Zöldekkel közösen – jelentette be Angela Merkel kancellár vasárnap este berlini hivatalában a jelölt jelenlétében. Kissé váratlanul jött a bejelentés, hiszen a vasárnap folyamán valószínűbbnek tűnt a konzervatív-liberális berlini koalíció szakadása, mint a megállapodás.
Angela Merkel eredetileg vasárnap estig akart dönteni a pénteken lemondott Christian Wulff utódlásáról, hogy hétfőtől újra az euróövezet válságára koncentrálhasson. Azt is kikötötte, hogy kormánypárti és ellenzéki támogatást bíró jelöltet akar, csak Gauckot nem szerette volna. A keletnémet független gondolkodó ugyanis két éve éppen az ő általa jelölt, és botrányai miatt az államfői hivatalt lejárató Wulff-fal szemben maradt alul az elnökválasztáson.
Megfigyelők szerint a kancellár úgy gondolta, Gauck jelölése egy beismeréssel lenne egyenértékű, mely szerint elsőre ő rossz döntést hozott. Mozgástere azonban nem volt, mert a bő 1200 fős elnökválasztó gyűlésen számítások szerint legfeljebb négy szavazat előnye lehetne a kormánypártoknak.
Az ellenzék ennek megfelelően öntudatosan lépett fel a tárgyalások során, kizárták, hogy kormánytag lépjen előre elnöknek, és újból a volt keletnémet titkosszolgálatok archívumának, a mindmáig csak "Gauck-hivatalként" emlegetett intézetnek első vezetője mellett kampányoltak. Ezt követte az igazi sokk Merkel számára: koalíciós partnere, a liberálisok elnöke is az ellenzék jelöltje mellett tette le voksát.
Hirtelen felmerült a lehetősége, hogy a parlament és a tartományok által egyenlő arányban delegált elnökválasztó gyűlésben az FPD az ellenzékkel összefogva leszavazza a kancellárt, és ezzel felrúgja a koalíciót.
Az utolsó pillanatban bejelentett egyezség azonban eloszlatta a kétségeket: Németországot egy ideig két keletnémet, protestáns vallású politikus vezetheti, Gauck és Merkel. A felolvasóestjéről hazatérő Gauckot a taxiban érte el mobilján a kancellár. Merkel személyesen kérte fel a 2010-ben még ellenfélnek számító politikust, hogy legyen a demokratikus német pártok közös jelöltje. Megmosakodni sem volt ideje – viccelődött az egykori lelkész nem sokkal később Merkel oldalán.
Minden jó, ha a vége jó – mondta Sigmar Gabriel, az ellenzéki szociáldemokraták elnöke a sajtótájékoztatón, ezzel emlékeztetve mindenkit, hogy ők mindig is a megfelelő személy oldalán álltak. Merkel a német megfigyelők szerint nyelt egy nagyot, de végeredményben az ő érdeke is volt, hogy hamar megoldja a politikai válságot. Az este 8 órás hírekben még temette a gyors megoldást a német közszolgálati televízió riportere. Közben a kancellárián már csak az est főszereplőjére várhattak a bejelentéssel.
Ez a fordulat Merkel politikai formátumát is aláhúzza. Bár mindenki tudta, hogy Gauck jelölése ellen volt, mégis képes volt engedni. Ezzel elnémulhattak a kételyek a kancellár főnöki képességi kapcsán, és Wulff véget érni nem akaró története is elhomályosulhat egy időre. Így Merkel egy másik mondással válaszolhatott magában Gabrielnek: okos enged...