Fukusima mélyére ereszkednek a mérnökök
A tizenkét mérnök feladata a szűrők helyreállítása, amelyek segítségével csökkenthető lesz a légtérben a radioaktív anyagok aránya. Ezután lehet beindítani a hűtőrendszert is, amellyel biztonságosabb mederbe terelhetők a márciusi földrengés és cunami okozta katasztrófa következményei. Az erőművet működtető Tokyo Electric Power Company (Tepco) szerint az 1-es reaktorban erre már ma estig sor kerülhet. Ezután még két reaktorban kell hasonló feladattal megbirkózni – tudatta a BBC. A szakemberek beengedése előtt robotok bizonyosodtak meg arról, hogy a három reaktor belsejében nem szivárog sehonnan a radioaktív hűtővíz. A szombatig tartó munka révén óránkénti 40 millisievertről 1-2 millisievertig csökkenhet a sugárzás ereje a blokkon belül. (Az erőmű munkatársainak a sugárzás felső határát évi 100 millisievertben állapították meg.)
A radioaktiv hűtővizet szivárogtató 2-es reaktort illetően még nincs megnyugtató megoldás. A Tepco szerint az összes problémát az év végéik háríthatják el.
Jelenleg 20 kilométeres zónában kellett evakuálni a lakosságot a robbanások után, amelyek a 25 évvel ezelőtti csernobili katasztrófa óta a legsúlyosabb nukleáris balesethez vezettek.
– Minden tűlünk telhetőt megteszünk. Őszintén sajnálom a történteket – mondta a Tepco igazgatója szerdán egy feszült találkozón, ahol az evakuáltak közül többen átkokat szórtak Maszataka Simizura.
A tervek szerint a polgárok visszatárhetnek majd otthonaikba, miután a Tepco stabilizálja a reaktortokat, majd kilenc hónapon belül rendszerszerűen végleg leállítja őket és védőfedőt borít az erőműre.