Fukusima: lassan mozgó rémálom
A múlt pénteki természeti csapásokhoz és a fukusimai nukleáris katasztrófához foghatóhoz még talán nem volt példa - mondta most Akihito császár. Azt is kérte, hogy az emberek fogjanak össze ezekben a nehéz időkben. Ha a császár arra gondolt, hogy a japán emberek viseljék káosz, és a máshol megszokott pánik nélkül a múlt pénteki természeti katasztrófát, illetve a még véget nem ért nukleáris krízist követő napokat, akkor az állampolgárok máris teljesítették kérését. Tokió, bár takaréklángon és akadozva, élelmiszer-, áram- és üzemanyaghiánnyal, de továbbra is működik. A japánok közül még sokan hisznek a kormány közléseinek, hogy Tokiót nem érheti baj, de az is biztos, hogy az emberek stressz szintje növekszik. És egyre többen vannak, akik félnek, hogy mi lesz a végkifejlete a Fukusima-tragédiának, amelyet a külföldiek túlnyomó része azonban nem vár meg.
– Ha félóránként azt nézed, hogy milyen a szélirány, akkor az régen rossz – mondta egy Tokióból elutazni készülő ausztrál állampolgár. Közben Ausztrália és Írország is csatlakozott az egyre népesebb listához, amelyen azok az országok találhatóak, akik az atomveszély miatt Tokió elhagyását javasolják állampolgáraiknak. Csehország, Franciaország és Sri Lanka is repülőt küldött állampolgáraiért, Horvátország pedig Ausztriával együtt áthelyezte nagykövetségét Oszakába. A magyar nagykövetség diplomatáinak hozzátartozóit már kedden leköltöztették a Tokiótól ötszáz kilométerre található Oszakába.
A külföldiek egyöntetű véleménye az, hogy a bajba került fukusimai reaktorok veszélyhelyzetének irányítása teljesen kicsúszott a japánok kezéből, és még megjósolni is nehéz, hogy mikor és milyen vége lesz ennek az egyik tévében nyilatkozó atomenergiai szakértő által, “lassan mozgó rémálomnak” hívott szituációnak. Bár a Fukusima 1-es erőmű két blokkjában a reaktormag részleges olvadása minden bizonnyal megtörtént, és az egyikben megsérülhetett a reaktortartály is, szerdán a középpontban a négyes blokk pihentető medencéje volt, ahol a használt fűtőelemeket tartják. A területen a normálisnál magasabb hőmérsékletet érzékeltek, a víz forrt, és tűz is kiütött, amellyel nagy mennyiségű radioaktív anyag kerülhetett a levegőbe. A magas radioaktivitási értékek miatt egy időre az erőmű területén, rotációs rendszerben dolgozó összes munkást evakuálni kellett, de néhány óra után visszamehettek dolgozni. Kedden az erőmű területének nagy részéről már ki kellett menekíteni több száz dolgozót, most már csak ötvenen próbálják – életük kockáztatásával – megakadályozni a még nagyobb katasztrófát.
A medencéből eltávozó víz pótlása és a hőmérséklet csökkentése a használt fűtőelemek körül prioritási kérdés lett, amelyet először helikopterről ledobott vízzel, később pedig rendőrségi vízágyúval próbáltak meg megoldani. Helyi idő szerint szerda késő este jelentették be, hogy amerikai kémrepülőgépet küldenek a Fukusima reaktorok fölé, hogy jobb képet lehessen kapni a sérülés mértékéről.
A cunami és földrengés sújtotta területeken pedig tovább folytatódnak a mentőakciók, de mivel öt nap eltelt már a katasztrófa óta, egyre kisebb az esélye, hogy további túlélőket találjanak. A kormány számításai szerint eddig huszonhatezer embert mentettek ki, de egyre több helyi vezető nyilatkozik úgy, hogy helységükben továbbra is ezrekről, tízezrekről nem tudni. Szerda este Mijagi tartomány Isinomaki városának polgármestere mondta azt, hogy továbbra is tízezer embert keresnek a településen.
A magyar külügyminisztérium továbbra is azt javasolja, hogy a helyzet általános normalizálódásáig a magyar állampolgárok csak a feltétlenül indokolt esetben utazzanak a szigetországba.