Führerre várnak a németek

Érezhetően nőtt a szélsőségekkel szimpatizálók aránya Németországban. Egy múlt héten közzétett felmérés szerint a megkérdezettek 13 százaléka – minden nyolcadik ember – egy új Führertől várja sorsa jobbra fordulását.

A német szociáldemokratákhoz (SPD) közel álló Friedrich Ebert Alapítvány által készített felmérés szerint a megkérdezettek 30 százaléka ért egyet azzal, hogy a bevándorlók csak kihasználják a német jóléti államot, 31 pedig magas munkanélküliség esetén „hazaküldené” a bevándorlókat. Ugyanennyien vallják azt, hogy a külföldiek „lerohanták az országot”, 58 százalékuk korlátozná a muszlimok vallásgyakorlását, 17 százalékuk szerint pedig a zsidók túl nagy befolyással bírnak a közéletben.

De a szélsőjobboldali flört itt nem áll meg. Bevallásuk szerint ugyanis a megkérdezettek 13 százaléka,  minden nyolcadik ember azt várja, hogy egy „Führer” – ez Adolf Hitler állandó jelzője – kezébe kerüljön az irányítás Németországban. Az idősebb és kevésbé képzett generációk hajlamosabbak szélsőséges nézetek befogadására – állapítják meg a felmérés készítői. Oliver Decker és Elmar Brähler úgy vélik, mindez riasztó jel a politikai elit számára, különösen, hogy a gazdasági válság egyébként is csak szítja az elégedetlenséget.

A 2411 fő részvételével készített felmérés egyébként még jóval azelőtt – áprilisban – készült, hogy Thilo Sarrazin könyve nyomán augusztusban újra fellángolt volna a bevándorlásvita Németországban. Művében a szociáldemokrata politikus azt állítja, hogy a muszlimok kulturális-vallási beállítottságuk miatt nem hajlandók beilleszkedni a német társadalomba, és jelentős összegbe kerülnek az államnak, amit távolról sem ellensúlyoz a gazdasági tevékenységükkel, munkájukkal hajtott haszon. Értelmi képességeik elmaradnak a németekéi mögött, szaporodási rátájuk viszont magasabb, emiatt Németország a szellemi visszafejlődés útjára lép - írta Sarrazin. Bár a politikai pártok felháborodással reagáltak állításaira, az SPD pedig fegyelmi eljárást indított ellene, a közvélemény tekintélyes része támogatja nézeteit: a pártközpontokba érkező levelek és e-mailek tanúsága szerint az emberek 90 százaléka egyetért a botrány miatt a Bundesbank elnökségéből önként távozó politikus diagnózisával.

A bevándorlásvitában legutóbb Angela Merkel kancellár is állást foglalt, bukottnak nyilvánítva a multikulturális társadalmat a CDU hétvégi ifjúsági kongresszusán.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.