FT: Magyarország a befektetők idegeit teszteli
Ismét foglalkozott hazánkkal a tekintélyes brit gazdasági napilap. A Financial Times felzárkózó piacokért felelős szerkesztője, Stefan Wagstyl jegyezte írás megállapítja, hogy a csütörtök reggeli pénzügyi fejlemények, többek között a forintnak az euróval szembeni mélypontja arra kényszerítette Orbán Viktor kormányfőt: vonakodását feladva forduljon segítségért a Nemzetközi Valutaalaphoz és az Európai Unióhoz.
Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter sietve összehívott sajtótájékoztatója után, melyen arról beszélt, hogy a kormány „minél hamarabb” megállapodásra szeretne jutni, Martonyi János külügyminiszter az FT-nek kijelentette, „akármiről és mindenről készek vagyunk tárgyalni, és nem támasztunk előfeltételeket”.
Ha a hírek hallatán a piacok kissé magukhoz is tértek, Orbánnak az FT szerint csak lélegzetvételnyi szünet jutott. A Société Générale stratégiai elemzője, Benoit Anne Magyarországot „a feltörekvő piacok világa jelenleg legsérülékenyebb tagjának” tekinti. Wagstyl úgy látja, hogy Orbán Viktor sarokba szorította magát azzal, hogy 2010-ben kijelentette, Magyarországnak nem lesz többé szüksége az IMF segítségére. Ennél sokkal lényegesebbek azok a politikai lépések – a magánnyugdíjpénztárak államosítása, a devizában felvett lakáshitelek végtörlesztése –, amelyek felbosszantották a lehetséges nemzetközi szövetségeseket.
Orbán Viktor azonban nem fog könnyen visszavonulót fújni, hiszen a Fidesznek nemcsak kétharmados parlamenti többsége van, hanem változatlanul lényegesen népszerűbb, mint a széttöredezett ellenzék.
Az FT cikke kitér arra is, hogy Magyarország 2012-es külső finanszírozási igényéből mintegy 5 milliárd euró hiányzik, ami az IMF-EU-segítséggel pótolható. Ha ez a szám nem is különösebben magas, „a bizalomra gyakorolt hatása drámai lehet. A segély a magánbefektetőket arra biztathatja, hogy könnyebb szívvel folyósítsanak hiteleket”. Ennek nyomán megerősödhet a forint, csökkenhet az állampapírok hozama, ám ha a megállapodás nem jön létre, a befektetők pánikolhatnak. Sőt, az új év első napjainak tapasztalatai a lap szerint arra utalnak, hogy Magyarország nehézségei ragályossá válnak, és átterjedhetnek más felzárkózó országokra is.