Franciaország menedékjogot ad az iraki keresztényeknek
„Franciaország a leghatározottabban elítéli a visszaéléseket. Az ISIS által adott ultimátum a Moszulban élő keresztény közösségeknek a végső, tragikus példája annak, amit a dzsihadista csoport jelent Irakban, Szíriában és máshol is az ott élő, a történelem során integrálódott népeknek." – mondta Laurent Fabius francia külügyminiszter és Bernard Cazeneuve a francia belügyminiszter hétfőn egy nyilatkozatban. - „Készen vagyunk arra, ha ( a keresztények) szeretnék, hogy megkönnyítsük a menekültjogi procedúrájukat Franciaországban. Állandó kapcsolatban vagyunk helyi és országos hatóságokkal, hogy biztosítani tudjunk mindent a védelmük érdekében."
Az Irak északi részeit elfoglaló iszlámisták korábban felhívást intézett a keresztény közösségekhez, áttérnek az iszlám hitre, adót fizetnek vagy egyiket sem teszik, de akkor meghalnak. Emiatt csak Moszulban több száz keresztény család kényszerült otthonainak elhagyására. A 36 millió lakosú Irakban a lakosság nagyjából 5 százaléka, 1,3 millió fő keresztény vallású.
Az ENSz Biztonsági Tanácsa már elítélte a kisebbségek üldözését, emberiség ellenes bűntettnek minősítve azt.
Núri al-Maliki a hónap elején szintén elítélte a keresztények elleni felhívást és arra utasította a kormányt, hogy segítse azokat, akik hajléktalanná váltak.
2003 előtt több mint egymillió keresztény élt Irakban, köztük 600 ezren Bagdadban és 60 ezren Moszulban, de sokan éltek Kirkukban és Baszrában is.