Francia fegyverek a líbiai felkelők kezén

Fegyvereket juttatott Franciaország a líbiai felkelőknek. A NATO hangsúlyozza, nem érintett az ügyben. Moszkva és Peking szerint Párizs megsértette az ENSZ BT Líbiára vonatkozó fegyverembargóját is.

Elismerte Franciaország, hogy fegyvereket juttatott a Moammer Kadhafi ellen február óta harcoló felkelőknek. Párizs egyéni akcióját London is helytelenítette, míg Peking és Moszkva egyenesen az ENSZ Biztonsági Tanácsának líbiai fegyverembargóra vonatkozó határozatának megsértéseként értékelte azt. A BT két utóbbi állandó tagja – akiknek tartózkodásával fogadta el a testület azt a határozatot is, amely lehetővé tette a NATO számára, hogy légierejével beavatkozzon a konfliktusba a líbiai civilek védelmében – már a kezdetektől kritizálja a nemzetközi erők szerepvállalását.

Párizs szerint azonban fegyverembargót nem sértette meg a szállítmány: az csak az országot 41 éve irányító Kadhafi fegyveres erőire vonatkozik. A felkelők önvédelmük biztosítására kaptak fegyvereket, összhangban a civilek védelmét előíró ENSZ BT-határozattal.

A NATO főtitkára, Anders Fogh Rasmussen csütörtökön közölte: a katonai szervezet nem tudott a franciák akciójáról. Eközben a francia katonai szóvivő cáfolta a Le Figaro értesüléseit, miszerint Franciaország nehézfegyvereket juttatott volna a felkelőknek. Thierry Burkhard ezredes kijelentette: döntően lőszereket adtak a felkelőknek, miután a humanitárius segélyek ledobása során szembesültek azzal, hogy Kadhafi erőinek fellépése nyomán a polgári lakosság egyre nagyobb veszélyben van.

Az Afrikai Unió sem üdvözölte a Kadhafi-ellenes felkelők támogatásában kezdetektől aktív Párizs akcióját. A szervezet vezetője, Jean Ping szerint a fegyverszállítmányokkal csak a polgárháború elmélyítése érhető el. Líbia "szomalizálását" mindenképpen el kell kerülni, vélte Ping.

A Tripolihoz közeledő felkelők ugyanakkor bátorítják a hasonló akciókat, mondván, ez inkább gyorsítja a fegyveres harcok befejezését, Kadhafi rezsimjének felszámolását, s ezzel biztosítható a civilek védelmének garantálása is.

Kétségtelen, hogy a NATO légierejének bevetése Kadhafi erőivel szemben eddig kevés eredményt hoztak. A 90 napja tartó akció ellenére a "zöld forradalmár" továbbra is hatalmon van, a felkelők a szárazföldön nem tudták megtörni erejét. Bár a NATO bombázásai hivatalosan nem irányulhatnak Kadhafi likvidálására, a szervezet az EU több tagjával együtt jelezte: csak Kadhafi eltávolítása a hatalomból jelentheti az észak-afrikai országban zajló konfliktus végét. A NATO tagjai azonban nem egységesen ítélik meg a beavatkozást. Olaszország a közelmúltban egyenesen annak felfüggesztését követelte, és a tárgyalások megkezdését Kadhafi, valamint a felkelők között. Róma aggodalma érthető: olajimportját részben Líbiából fedezte. A konfliktus miatt azonban az arab ország kiesett az olajexportőrök sorából, ezzel stabilan magasan tartva az olaj világpiaci árát, amely tegnap 112 dolláron állt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.