Fordulat jöhet, Moszkva elengedné Aszad kezét
A BBC szerint Zaharova azt mondta, nem ragaszkodnak ahhoz, hogy Bassár el-Aszad maradjon hatalmon, a szíriai konfliktusban ez nem kulcskérdés az orosz diplomácia számára. Ez a kijelentés a nyugati sajtó szerint azért is meglepő, mert az oroszok évek óta Aszad legfőbb támogatói, míg az Egyesült Államok ragaszkodik a szír elnök távozásához. Az USA szerint ez lehetne a polgárháború utáni rendezési folyamat első lépése. Aszad egyébként a múlt hónapban látogatott el Moszkvába, ahol találkozott Putyinnal, hivatalosan a „terrorizmus elleni küzdelem" összehangolásáról tárgyaltak. Ehhez képest Zaharova a TASZSZ hírügynökségnek később azt nyilatkozta, keddi kijelentése semmiképpen nem tekinthető fordulatnak az orosz külpolitikában.
Moszkva szeptember 30-án kezdte bombázni a rendszerrel szemben álló fegyveres csoportok állásait. A hivatalos indoklás szerint az orosz haderő az Iszlám Állam elleni küzdelembe szállt be az akcióval. Bár az Egyesült Államok külön kérte, hogy az orosz haderő legyen óvatos, az oroszok nemcsak az IS ellen harcolnak, gyakran támadják az Aszad ellen küzdő, CIA által kiképzett lázadókat is.
Az ENSZ szerint a 2011 óta folyó szíriai polgárháborúban már több mint 250 ezren vesztették életüket, 7,6 millió ember vált földönfutóvá.