Főparancsnok: kudarccal végződhet az afganisztáni háború
Ha rövid távon (a következő 12 hónapban) - amíg az afgán biztonsági erők elég éretté nem válnak - nem sikerül magunkhoz ragadni a kezdeményezést, és megtörni a lázadók lendületét, fennáll a veszélye annak, hogy végül nem sikerül leverni a lázadást" - idézte Stanley McChrystal tábornok egyik bizalmas jelentését a The Washington Post napilap.
A 66 oldalas dokumentumot a múlt hónapban kapta meg Robert Gates amerikai védelmi miniszter, és jelenleg Barack Obama elnök tanulmányozza. Az elnöknek döntenie kell arról, tovább növeli-e az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok létszámát.
McChrystal jelentésében hangsúlyozza, hogy a csapaterősítés mellett sürgősen szükség van jelentős stratégiaváltásra is. Az Egyesült Államoknak kölcsönösen jobb viszonyt kell kialakítania az afgánokkal, és jobban meg kell szerveznie a rendezésre irányuló erőfeszítéseket a NATO-szövetségesekkel.
A The Washington Post szerint McChrystal helyzetértékelése egyértelművé teszi, hogy a csapaterősítésre vonatkozó kérése egy új stratégia része lesz, amely inkább az afgánok megvédésére helyezi a hangsúlyt, semmint a lázadás felszámolására.
Egyes washingtoni illetékesek szerint McChrystal mintegy 30 ezer új harcoló katonával és kiképzőtiszttel kívánja megerősíteni az afganisztáni kontingenst. Robert Gates korábban közölte, hogy a Pentagon McChrystallal együttműködve dolgozik azon, hogy miként terjesszék elő a kérést.
Az idén csaknem kétszeresére - 32 ezerről 62 ezerre - nőtt az Afganisztánban szolgálatot teljesítő amerikai katonák száma, és az év végéig várhatón újabb 6 ezer amerikai katona érkezik az ázsiai országba. Emellett közel 38 ezer katonával vannak jelen más országok, jobbára NATO-tagállamok.
A további csapaterősítés a washingtoni kongresszusban többségben lévő Demokrata Párt ellenállásába ütközik, és a közvélemény-kutatások is azt jelzik, hogy az amerikai közhangulat a nyolc éve tartó afganisztáni háború ellen fordul. A CNN hírtelevízió által készített felmérés szerint jelenleg az amerikaiak 58 százaléka ellenzi, és csak 39 százaléka támogatja az afganisztáni háborút.
Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi vezetője közölte vasárnap a CNN hírtelevízióval, hogy pártja támogatná az afganisztáni csapaterősítést, amennyiben szükség lenne rá egy új amerikai stratégia részeként, de - tette hozzá - nyugtalanítja a döntéshozatalban tapasztalható késedelem. Barack Obama azonban vasárnap az ABC televíziónak adott interjúban azt mondta, hogy várni kíván a helyes stratégia meghatározására az amerikai csapatok számára, mielőtt fontolóra venné, hogy küldjenek-e még több katonát Afganisztánba.