Folytatódik a béremelési harc és a stafétasztrájk
Az eddigi bruttó öt helyett 7,5 százalékos béremelést ígér januártól a szlovákiai pedagógusoknak Robert Fico kormánya. Öt százalékot az államkassza tartalékalapjából teremtenének elő, a többit pedig úgy, hogy rendelettel szabályoznák: a fejkvótát a jövő évtől csak bérekre lehet költeni. Eddig tíz százalékkal az iskolaigazgatók rendelkeztek. Egyúttal azoknak, akik legalább huszonöt éven át tanítottak, vagy pedig betöltötték az 55. életévüket, a kabinet védettséget nyújtana, vagyis a nyugdíjkorhatár eléréséig nem meneszthetnék őket.
Pavel Ondek, a Szlovákiai Pedagógusok Szakszervezetének elnöke érdeklődésünkre elmondta: szerdán délelőtt tárgyalja meg a sztrájkbizottság a kabinet újabb ajánlatát. Ekkor döntenek arról, hogy folyatják-e a múlt hétfőn kezdődött, s két nap múlva felfüggesztett sztrájkot. – Holnap délután valószínűleg ismét tárgyalunk az oktatásügyi tárca vezetőjével és a pénzügyminiszterrel, mert tagságunk többsége nem egyezik bele abba, hogy engedjünk a tíz százalékos béremelési követelésünkből – tájékoztatta lapunkat. Mindeközben a legtöbb pozsonyi iskolában folytatódik az úgynevezett stafétasztrájk, vagyis mindennap más intézményben szünetel a tanítás.
Tegnap a neves szlovákiai szakembereket tömörítő Ucitel 2020 (Tanító 2020) civil szerveződés vezetői felszólították a tárgyalópartnereket, hogy nem ragadjanak le a jelenlegi bérköveteléseknél, hanem távlatosan rendezzék az oktatásügy helyzetét és a pedagógusok fizetését, mert csak ezzel a minőségi változással szavatolható, hogy évente nem hagyja ott annyi rátermett szakember a katedrát, mint mostanság. Nemcsak több pénzt követelnek az államkasszából, hanem azt is indítványozzák, hogy tárgyilagos kritériumok alapján mielőbb határozzák meg az egyes iskolatípusok osztályainak minimális létszámát, s ennek alapján optimalizálják az oktatási intézmények hálózatát. Így jelentős összeg szabadulna fel, amelyet a pedagógusok bérelemlésére kellene fordítani – mutatnak rá közleményükben a szakértők.