Folyókkal büntetné Moszkva Kijevet?
Angela Merkel, Francois Hollande és Vlagyimir Putyin telefonon folytatott háromoldalú megbeszélést, amelyen a két nyugati vezető sürgette azt is, hogy Moszkva gyakoroljon nyomást a lázadókra, és tegyen meg mindent az orosz–ukrán határ teljes ellenőrzéséért.
Fegyvernyugvásra azonban egyelőre kevés esély kínálkozik: a kormányerők legutóbbi sikereik nyomán szeretnék mielőbb döntésre vinni a „terroristaellenes műveleteket", a felkelők viszont tovább harcolnak. Elhagytak ugyan egy újabb települést, a Donyeckhez közeli Szeverszket, de megöltek három kormánykatonát, a Luganszk megyei Antracit városában elfoglalták az ügyészség épületét, csütörtökön összecsapások voltak az orosz határ közelében és a donyecki reptérnél is.
A szeparatistákat aligha fékezi meg, hogy az EU több képviselőjüket is felvette a főleg orosz tisztviselőket sújtó szankciós listára, amelyet – az eddig hatvanegyet kiegészítve – újabb tizenegy névvel bővítettek.
Nehéz helyzetbe hozza viszont a szakadárokat, hogy az utóbbi időben hiába kérnek segítséget Oroszországtól, és úgy tűnik, mintha – talán éppen a büntetőintézkedések perspektívája vagy valamilyen háttéralku hatására – Moszkva is igyekezne előmozdítani a válság békés megoldását.
Ukrajna megbüntetésére viszont egészen elképesztő ötletek is megjelennek. A Nyezaviszimaja Gazeta moszkvai napilap idézte például egy oroszországi agrár-gazdaságpolitikai kutatóközpont elképzelését, amely szerint megfordíthatnák az ukrán gazdaság szempontjából kulcsfontosságú Dnyeper oroszországi mellékfolyóinak folyásirányát.
Vizüket az Oka és a Volga felé terelve nemcsak e két oroszországi folyó vízhozamcsökkenése által okozott problémákat lehetne enyhíteni, hanem súlyos gondokat lehetne okozni az ukrán mezőgazdaságnak is – írja az újság internetes honlapja Szanal Kuvakovra, a központ igazgatójára hivatkozva.
Kuvakov szerint – miután Kijev akadályozza a márciusban Oroszországhoz csatolt Krím vízellátását – Moszkvának joga van ilyen lépésre. A józan ész persze azt diktálja, hogy aligha lehetséges a szibériai folyók irányának megváltoztatására irányuló szovjet korszakbeli terveket idéző, megdöbbentő javaslat megvalósítása.
A cikk szerint is még csak „az előzetes kidolgozás" szakaszánál tartanak, de az ötletgazdák úgy vélik, hogy egy ilyen elképzelés pusztán fenyegetésként is hatásos propagandafegyver lehet a Kreml kezében.