Fokozódik a nyomás Jinglak Sinavatra kormányára
Bangkokban a kormányellenes tüntetők vezetője, Szuthep Thaugszuban kedden valamennyi, még blokád alá nem vont állami hivatal körbevételére szólított fel. Bejelentette, hogy miután hétfőn már két közlekedési csomópontnál megszüntették az útelzárásokat, a fővárosi emberek gondját enyhítendő további útkeresztezéseket is terveznek felszabadítani. A demonstrálók átcsoportosításával a Jinglak Sinavatra-kormány működését kívánják végképp megbénítani.
A kormányra más irányból is növekszik a nyomás. Az ellenzéki Demokrata Párt, amely bojkottálta a vasárnapi előrehozott választásokat, közölte, hogy bírósághoz fordulnak az alkotmány megsértése miatt. A kormány ugyanis – érvelnek – a választási bizottság halasztási kezdeményezése ellenére ragaszkodott a szavazás időpontjához, ám azt nem lehetett az ország több körzetében megtartani. Márpedig alkotmányellenes, hogy eltérő időpontokban, akár hetekig elhúzódva próbálja meg a kormány a hiányzó szavazókerületekben is lebonyolítani az aktust. A választási helyiségek több mint tíz százalékában maradt el a voksolás, miután a kormányellenes tüntetők megakadályozták a szavazókat szándékukban. Csavanond Intarakomaliasut, a Demokrata Párt szóvivője kilátásba helyezte azt is, hogy az alkotmány megsértésének bírósági kimondása esetén kezdeményezik a Jinglak-kormányt támogató Phue Thai párt feloszlatását is.
Ugyancsak súlyos következménye lehet Jinglak miniszterelnök helyzetére a vidéki rizsfelvásárlási rendszer csődje. Az eredetileg még Thakszin Sinavatrától, a mostani miniszterelnök bátyjától a 2001 és 2005 közötti kormányzási ciklusából származó támogatás az ellenzék szerint korrupciót szült, ráadásul az állam súlyosan eladósodott. Jelenleg a beszorított ügyvezető kormány hiába keres bankot, hogy meghitelezze a több mint egymillió rizstermelőnek a legutóbbi termésre beígért pénzt. Becslések szerint mintegy 130 milliárd bahtot (4 milliárd dollárt) kellene a kormánynak most előteremtenie. Ráadásul a kereskedelmi miniszter kedden jelentette be, hogy Kína visszamondta 1,2 millió tonna rizs átvételét, miután a thailföldi ellenzék bírósághoz fordult a felvásárlási és az értékesítési rendszer (így egyebek között a Kínával kötött megállapodás) korrupciós jelenségei miatt. A Bangkok Post szerint közben több rizstermelő körzetben is a parasztok demonstrációkat szerveznek, egyrészt követelik a támogatást, másrészt háromévi moratóriumot kérnek a korábbi hitelek visszafizetésére. Minthogy Jinglak pártja a 2011-es választásokon éppen az északi körzetek vidéki népességének voksával győzött, a bizalom elvesztése komoly kockázatot jelent.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfőn felszólított a Thaiföldön immár harmadik hónapja kialakult politikai válság békés megoldására. Kérésre válaszolva a szóvivő azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem áll egyik fél oldalán sem, ám érdekelt a demokrácia fennmaradásában, az erőszak elkerülésében Thaiföldön.
Közben nyilvánosságra kerültek a legfrissebb idegenforgalmi adatok. Eszerint tavaly ugyan rekordot döntött a külföldi látogatók száma, ám januárban majd egymillióval kevesebben érkeztek, mint decemberben a Bangkokban kialakult feszült helyzet miatt. Számos ország, így az Egyesült Államok, Kína és a magyar külügyminisztérium is eltanácsolta állampolgárait, hogy a thai fővárosban a tüntetések közelébe menjenek. Márpedig a kormányellenes demonstrációk központjai közelében számos ötcsillagos szálloda és egyébként forgalmas üzletközpontok, piacok vannak. Szomsak Phurisisak turisztikai miniszter a Reutersnek nyilatkozva elismerte, hogy noha novembertől februárig tart a főszezon, ezúttal a fővárosban sok szálloda félig üres. A bangkoki nemzetközi repülőtér januárban 4,3 százalékkal kevesebb utasforgalmat bonyolított, mint egy éve. Ugyanakkor a miniszter szerint ez a csökkenés nem érezhető Thailföld déli turistaparadicsomai, mint Phuket, Krabi avagy Koh Samui körzetében.