Fogolykínzásról kellett számot adnia a brit kormánynak

Az MI5 nemzetbiztonsági hivatal titkosszolgálati ügynökei tudtak arról, milyen megalázó módszerekkel hallgattak ki amerikai tisztek egy brit állampolgárságú volt guantanamói foglyot. A londoni Fellebbviteli Bíróság mérföldkő jelentőségű döntése alapján nyilvánosságra kerülhettek a Binyam Mohamed kihallgatása során alkalmazott kíméletlen módszerek.

Szerdától a brit Külügyminisztérium honlapján olvasható az a hét bekezdésből álló, mindeddig hivatali titokként kezelt CIA-feljegyzés, amely egyértelműen bizonyítja, az MI5 nemzetbiztonsági hivatal titkosszolgálati ügynökei tudtak arról, milyen megalázó módszerekkel hallgatták ki amerikai tisztek egy brit állampolgárságú volt guantanamói foglyot, Binyam Mohamedet. David Miliband külügyminiszter mindeddig visszautasította a rövid összefoglaló közzétételét, arra való hivatkozással, hogy a precedenst teremtő lépés veszélyezteti a London és Washington közötti titkosszolgálati együttműködést, így közvetett formában a szigetország nemzetbiztonságát is. A fellebbviteli grémium tagjai, köztük a legfelső bíró, a beszédes nevű Lord (Igor) Judge, úgy ítélték meg, hogy az ügynek „rendkívüli jelentőségű” vonatkozásai vannak, és végeredményben a „demokratikus felelősségre vonhatóságról és a jogrendszer érvényesüléséről szól”.

A szikár beszámoló igazolja a 31 éves, etiópiai születésű, de 1994-ben brit politikai menedékjogot kapott Binyam Mohamed állítását, hogy súlyos lelki szenvedésen ment keresztül, amikor kihallgatói bilincsbe verték, megvonták tőle az alvás lehetőségét, és fenyegetésekkel tartották sakkban. A férfit 2002-ben tartóztatták le Pakisztánban terrorizmus gyanújával, majd még mielőtt a rettegett guantanamói fogolytáborba került volna, Marokkóban és Afganisztánban is őrizték. Visszatérése óta küzd igazáért és annak elismertetéséért, hogy brit hatóságok tudtak az ellene tanúsított kegyetlen bánásmódról.

Lord Judge összegzésében hangsúlyozta: továbbra is igaz, hogy külföldről beszerzett titkosszolgálati anyagokat bizalmasan kell kezelni. Mohamed esete azért képez kivételt, mert a kínzás ténye és részletei másutt már korábban nyilvánosságra kerültek. Mint erről a Külügyminisztérium szóvívője beszámolt, Miliband kedd este értesítette amerikai hivatali megfelelőjét, Hillary Clintont a várható bírósági döntésről. A szoros diplomáciai partnerek egyetértettek a brit-amerikai titkosszolgálati együttműködés folytatásának fontosságában.

A fővárosi rendőrfőkapitányság, a Metropolitan Police vizsgálatot indított egy meg nem nevezett brit MI5-ügynök ellen, aki egy pakisztáni börtönben kihallgatta a minden külső érintkezéstől elzárt Binyam Mohamedet.

Binyam Mohamed évekig küzdött igazáért
Former Guantanamo Bay detainee Binyam Mohamed is seen leaving Portcullis House after a news conference, in London in this August 17, 2009 file photograph. The British government failed in a legal challenge to keep secret U.S. intelligence material relating to allegations of "cruel and inhuman" treatment involving the CIA, on February 10, 2010. London's Court of Appeal rejected a request by British Foreign Secretary David Miliband to prevent senior judges from disclosing seven paragraphs of information relating to the case of former Guantanamo Bay detainee Binyam Mohamed. REUTERS/Stefan Wermuth/Files (BRITAIN CRIME LAW MILITARY POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.