Fogolycserét és tűzszünetet ajánl a damaszkuszi rezsim
Moallem a mostani tárgyalási forduló után elmondta, hogy átadott orosz kollégájának egy cselekvési tervet, amely Damaszkusz elképzelését tartalmazza az aleppói tűzszünet megvalósításáról, de Damaszkusz kész a fogolycserére is az ellenzéki erőkkel. Szakértők szerint a Genf–2 nevű konferencián az is szenzációszámba menne, ha egy részleges tűzszünetről sikerül megállapodni, és egyelőre az is kérdés, hogy az ellenzéki ernyőszervezetet, a Szíriai Nemzeti Koalíció (SNC) elmegy-e Montreux-be. Amellett, hogy az autoritását a Basár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló ellenzék köreiben sem mindenki ismeri el, az SNC-t belső ellentétek is feszítik. 120 vezetőségi tagjából 44 már jelezte, semmiféleképpen nem utazik el Montreux-be.
Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője a tárgyaláson a provokációk elkerülésére figyelmeztette szír kollégáját, de részleteket nem árulva el csak annyit közölt, hogy a Genf-2 előtt „mesterséges akadályok” keletkeznek. Moszkvát aggasztja, hogy az SNC elhúzza a döntést részvételéről, és még nem állította össze a küldöttségét. Az orosz külügyminiszter úgy tudja, hogy az SNC és más ellenzéki erők még nem is kaptak meghívót a svájci tanácskozásra, mert az ENSZ főtitkára arra vár, hogy a szervezet elhatározza, részt vesz-e az értekezleten. Szerinte a háttérben „valamiféle játszmák” folynak az ellenzék meghívása körül. Lavrov nehezményezte, hogy a nyugati államok nem törődnek a belső ellenzékkel, csak az SNC-t győzködik a montreux-i konferencián való részvételről. Tudomása szerint az SZNK döntése péntekre vagy szombatra várható. Az SNC jelenleg Isztambulban ülésezik. Az alavita Aszad-rezsim ellen harcoló többségében szunnita ellenzéket Katar és Szaúd-Arábia támogatja, a két regionális nagyhatalmon pedig most ott az amerikai nyomás, hogy valamiféleképpen rábírják a párbeszédre a szír ellenzéket. John Kerry külügyminiszter csütörtökön jelezte, hogy az Egyesült Államok mielőbb átmeneti kormányt szeretne látni Szíriában, amelynek megalakításához így vagy úgy, de az SNC-re szükség van.
A Moszkva és Washington által az ENSZ égisze összehívott jövő heti konferencia résztvevői a közel-keleti ország válságának politikai rendezését, a 2012. június 30-án Genfben elfogadott nyilatkozat végrehajtását kívánják megvitatni. Csütörtökön Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter tárgyalt Moszkvában. Előbb orosz kollégájával, majd Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott megbeszéléseket. Lavrov cáfolta, hogy létezne külön iráni-orosz-szír béketerv, és azt is tagadta, hogy háromoldalú tárgyalásokat tartottak volna Moszkvában.
Lavrov a Moallenmmel folytatott tárgyalások után beszélrt arról is, hogy Damaszkusz Moszkva segítségével pontról pontra betartja a vegyi fegyverek Szíriából való elszállításával kapcsolatos menetrendet. Hivatalos bejelentéseke szerint a folyamat biztonsági aggélyok miatt egyelőre lassan halad. Bár egy dán teherszállító nemzetközi kísérettel nemrég kifutott Latakia kikötőjéből az első vegyi szállítmánnyal, amelyet az olaszországi Gioia Tauro kikötőjében egy amerikai hadihajóra rakodnak át és az Atlanti-óceánon megsemmisítenek, hivatalos közlések szerint az egyre-másra felémerülő biztonságio aggályok miatt a folyamat csak lassan halad.