Fogoly-casting: a Fidesz nem a terroristától, hanem a Jobbiktól tartott

Eredetileg üzbég vagy szomáliai nemzetiségű guantánamói fogolyban reménykedtünk. A Fidesz pedig a kezdetekben azért sem támogatta a fogoly befogadására vonatkozó amerikai kérést, mert attól félt, hogy az európai parlamenti választáson elért 15 százalékkal megerősödött Jobbik majd szavazókat szerez meg tőle az ügy kapcsán - derül ki a WikiLeaks által ma nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratokból.

Daniel Fried nagykövetet azzal bízta meg annak idején Barack Obama amerikai elnök, hogy helyezzen el a guantanamói foglyokból párat Európában. 

Fried 2009 júniusában járt Budapesten, és ekkor találkozott Szabó Vilmos, a külügyminisztérium akkori államtitkárral, aki szerint Magyarország elkötelezett a fogoly befogadása mllett, de négypárti konszenzus kell. "A Fidesz probléma, alapvetően ellenzik" - idézi Szabót a június 29-i keltezésű távirat.

Kiderül, eredetileg üzbég és szomáliai foglyok után érdeklődtünk, mert mint Várkonyi László, a külügy szakállamtitkára kifejtette, a "nemzetiség számít", és a bilaterális kapcsolatok alapján ők jelenthetik a legkisebb fenyegetést. Egy korábbi, márciusi távirat szerint Horváthné Fekszi Márta a külügyminisztérium közigazgatási államtitkára úgy tájékoztatta az amerikaiakat, hogy ujgur nemzetiségű foglyot nem tudunk fogadni a Kínával fennálló gazdasági kapcsolataink miatt. - A mi elállásunkat a 17 ujgur valamelyikének befogadásától a kínai nagykövetség megköszönte - mondta Fekszi Márta a márciusi távirat szerint. A Kína észak-nyugati részén élő muszlim ujgurokat (akik között szeparatisták is vannak), Kína egyfajta belső ellenségként kezeli.

Fried nagykövet két palesztin és egy egyiptomi fogoly portfólióját hozta magával és nyújtotta át. Az amerikai diplomata elmondta: marginális alakokról van szó, akik - bár nem szentek - nem kemény terroristák. Várkonyi felhívta Fried figyelmét, hogy közelednek a választások.

"Több tennivalója van, mint nekünk", hogy meggyőzze a Fideszt, támogassa a kormány álláspontját - közöte Várkonyi Fried nagykövettel. Várkonyi arra kérte az amerikaiakat, tájékoztassák arról, hogyan mentek a tárgyalások az ellenzéki pártokkal. Várkonyi azt is elmondta, a magyar kormány emberjogi ügyként kezeli a kérdést, amely a magyar külpolitikának része, de a kormány a politikai következmények miatt szeretné alacsony hűfokon tartani az ügyet és konszenzust elérni a politikai pártokkal.

Fried Balla Mihály fideszes képviselővel és Dán Károly külpolitikai tanácsadóval is tárgyalt. Balla szerint a Jobbik sikere az európai parlamenti választáson bonyolítja a politikai palettát. Balla közölte: ha a Fidesz a fogolyügyben együttműködik, akkor célpontjává válhat a szélsőjobbnak. "Ez aggasztja a politikai elitet, mert a Jobbik a Fidesz ellen kampányolna szavazatszerzés céljából" - idézi Balla érvelését a távirat.

A fideszes politikus arra is panaszkodik, hogy a kormány nem kereste meg őket az ügyben. Dán hozzátette: "a kormánynak velünk kell beszélnie, nem egy egészségtelen háromszögön keresztül." Balla egyébként arra hivatkozva, hogy a Fidesz külpolitikai vezetősége nem tartózkodik Budapesten, azt ígérte, mielőbb tolmácsolja Fried üzenetét.

Mesterházy Attila, akkori MSZP-alelnök Schengen kérdését vetette fel a Frieddel folytatott tárgyaláson, tekintve, hogy két szomszéd, Szlovákia és Ausztria nem fogadnak be foglyokat. Az amerikai diplomata a közös amerikai-EU álláspontra és az információmegosztó mechanizmusokra hivatkozott, hozzátéve, hogy minden ország maga dönti el, hogyan kezeli a kérdést. Mesterházy a közeledő választásokra hivatkozva azt kérdezte: "Mi lesz a jutalom, mi előnye származik ebből Magyarországnak?" Fried erre úgy választolt, hogy a szövetségesek és a barátok a "közös jó" érdekében segítik egymást. Fried hozzátette: az 1990-es változásokkal az Egyesült Államok egy barátot és egy NATO szövetségest nyert, és "a segítségüket kérjük".

A távirat végén a Jeff Levine ügyvivő, aki Eleni Kounalakis nagykövet érkezése előtt látta el a feladatokat, megjegyzi, a magyar kormány továbbra is nyitott kettőnél nem több fogoly befogadására, de a foglyok nemzetiségének kérdése akadály lehet. A legnagyobb kihívás azonban a négypárti konszenzus megteremtése lesz. A Fidesz vezetői továbbra is a javaslat ellen szólnak fel, ahogy Orbán Viktor Fidesz-elnök is aláhúzta ezt a távozóban lévő April Foley nagykövetasszonynak írt levelében. Orbán levelében is visszaköszön a Fidesz azon aggálya, hogy a szélsőjobbos Jobbik szavazatokat hódithat el a Fidesz történelmi bázisából - és ez a félelem csak megerősödött a Jobbik meglepően jó EP-szereplése után. A Fidesz támogatása nélkül azonban a magyar kormány pozitív döntésének lehetősége nagyban csökken.

Egy szeptemberi keltezésű távirat már azt adja hírül, hogy Magyarország befogad egy guantanamói foglyot, valószínűleg palesztint. A Fidesz is nyilvánosan támogatni fogja a lépést. A fogoly 18 hónapos magyar nyelvtanfolyamban vesz majd részt, és szaktudást is kap. Az amerikaiak megítélése szerint Bajnai Gordon komrányfő irányította azt a folyamatot, mely ezt a döntést produkálta, legyőzve a bürokrácia ellenállását. "Ez sosem történt volna meg Gyurcsány alatt" - mondta egy megfigyelő a távirat szerint.

Daniel Fried feladata volt, hogy a guantanámói foglyoknak befogadó országot találjon
U.S. Assistant Secretary of State Daniel Fried gestures while U.S. Ambassador to Georgia John Tefft (R) looks on as they visit a checkpoint near the ethnic Georgian village of Akhmaji on the edges of Russian-backed separatist region of South Ossetia October 19, 2008. REUTERS/Shakh Aivazov/Pool (GEORGIA)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.