Figyelmeztették a cseh baloldalt
„Az elnök úr nagyon alapos mérlegelés tárgyává tenné, hogy egy második kormányalakítási kísérlet esetén ne adjon-e megbízatást a jobboldali koalíciónak" - nyilatkozta Vratislav Mynár, az elnöki iroda vezetője kedden a Novinky.cz hírportálnak. Az iroda vezetője bízik abban, hogy a baloldalnak nem lehet érdeke a helyzet ilyen alakulása.
Zeman hétfőn és kedden tárgyalásokat folytatott a parlamenti pártok képviselőivel, akiket igyekezett meggyőzni arról, hogy támogassák a hivatalnokkormányt. Három párt - a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) és a Közügyek (VV) - képviselői a tárgyalások után jelezték, hogy pártjuk bizonyos feltételek mellett el tudja képzelni a Rusnok-kabinet támogatását.
A volt jobbközép kormánykoalíció három pártja - a Polgári Demokrata Párt (ODS), a TOP 09 és a Liberális Demokraták (LIDEM) pártja - viszont egybehangzóan azt hangoztatta, hogy nem szavaznak bizalmat a Rusnok-kormánynak, s maguknak követelik a második kormányalakítási kísérletet azt állítván, hogy a 200 tagú képviselőházban 101 honatya támogatására számíthatnak.
Petr Gazdík, a TOP 09 párt frakcióvezetője újságíróknak azt mondta: úgy látja, hogy az államfő nem hisz ebben a többségben, s nem kizárt, hogy ennek bizonyítására új listát fog követelni 101 aláírással. A jobbközép koalíció kormányfőjelöltje a képviselőház polgári demokrata elnöke, Miroslava Nemcová.
A Rusnok-kormányt két hete nevezte ki az államfő annak ellenére, hogy a három volt kormánykoalíciós párt 101 aláírást tartalmazó listát juttatott el hozzá, jelezvén: a 200 tagú képviselőházban továbbra is többsége van, s képes kormányt alakítani. A szakértői kormányt egyelőre egyetlen parlamenti párt sem támogatja. A bizalmi szavazásra várhatóan augusztus 8-án kerül sor. Rusnok már megkezdte a tárgyalásokat a parlamenti pártokkal kormánya támogatásáról.
A hatályos szabályok szerint, ha egy kormány nem kap bizalmat, a második kormányalakítási megbízatást szintén az államfő adja. Határidőt az alkotmány nem tartalmaz, így elképzelhető, hogy a Rusnok-kormány, még ha nem is kapna bizalmat a parlamenttől, egészen a jövő májusban esedékes soros képviselőházi választásig hivatalában maradhatna. Nemcová jelezte: ebben az esetben az ODS megpróbálná az alkotmánybíróság elé vinni az ügyet.