Fico rátenyerel a magánbiztosítókra
– Erre a lépésre azért kerül sor, mert a piacon megmaradt két magántársaság a lakosság járulékai révén közpénzekhez jut, s ebből teremt jelentős hasznot, amely miatt az államnak jóval kevesebb a forrása. Nagy csata lesz, szurkolok a tárcavezetőnek – nyilatkozta Robert Fico. A szlovák kormányfő kifejtette: vagy sikerül egyezségre jutniuk a tulajdonosokkal, vagy pedig közérdekre való hivatkozással államosítják a két társaságot. Hozzátette azonban, hogy az első változat valóra váltásához a kabinetnek nincs pénze, ezért állami vagyon eladását tervezik. Szakértők szerint leginkább a többségében német érdekeltségű Slovak Telekom negyvenkilenc százalékos kisebbségi tulajdonrészének, esetleg a szliácsi és a bártfai gyógyfürdőnek az eladása jöhet számításba. Úgy vélik, hogy tisztességes alku esetén legalább egymilliárd euró körüli összeget kellene leperkálnia a kormánynak.
Élesen bírálta a tervezetet Rudolf Zajac. – Ha egy biztosító marad, akkor megszűnik a versenyhelyzet. Olyan állami monopólium jön létre, amelynek minden hátrányát újra mindannyian megérezzük. Az állami egészségügyi biztosító (VZP) évről évre veszteséget termel, ezt szeretné ellentételezni a kabinet a sokkal hatékonyabban működő és színvonalasabb szolgáltatást nyújtó magántársaságok bevételeiből – érvelt a második Dzurinda-kormány egészségügyi minisztere.
A Dovera magán-egészségügybiztosítónak jelenleg 1,4 millió, az Unionnak 380 ezer ügyfele van, az államinak pedig 3,4 millió. Az utóbbi az elmúlt öt esztendőben 140 millió eurós veszteséget produkált, a Dovera tavalyi mérlege 39,3 millió eurós nyereség. Érdeklődésünkre a két magántársaság központjában közölték, hogy velük még senki sem tárgyalt, s nem óhajtják eladni a tulajdonukat. – Ha kell, akkor az Alkotmánybírósághoz, továbbá külföldi igazságszolgáltató szervekhez is fordulunk – tették hozzá.