Fico nem akar kiesni az európai elitcsapatból

Robert Fico szlovák kormányfő tart az Európai Tanács tagállamok függetlenségét is korlátozó új tervezetétől, azt azonban nem viselné el, ha Szlovákiát kizárnák a gazdasági szempontból erős országok társaságából. Inkább csökkenjen a kormánypárti Smer-SD népszerűsége.

– Legalább ötven százalék az esélye annak, hogy felbomlik az euroövezet, amelyből kiválhatnak a súlyos gazdasági gondokkal szembesülő államok. Alapvető érdekünk, hogy Szlovákia ezután is az elitcsoportban maradjon – jelentette ki a pozsonyi köztévében (RTVS) a szlovák minisztererelnök.

Robert Fico így folytatta: – Ezt a célt csak akkor érhetjük el, ha képesek leszünk a jövő év végéig három százalék alá szorítani az államháztartási hiányt, vagyis valóra váltjuk a kormány huszonkét pontos konszolidációs tervét, amelynek köszönhetően 2,3 milliárd euróval javul a mérlegünk. Nem vállalom a felelősséget azért, hogy ha kenyértörésre kerülne sor, akkor országunkat kizárják a gazdasági szempontból erős országok társaságból. Inkább elviselem azt, hogy ha a megszorító intézkedések miatt csökken a kormánypárti Smer-SD népszerűsége – szögezte le a kormányfő.

Fico a továbbiakban arról beszélt, hogy Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke rövidesen előterjeszti az európai integráció megerősítését célzó tervezetét, amely többek között a tagállamok függetlenségének bizonyos mértékű korlátozásával is számol. Fico szerint ezzel a kihívással Szlovákiának is szembesülnie kell. – A legnagyobb problémát a bankok feletti uniós felügyelet jelentheti. Ha a jegybankok elveszítik ezt a jogukat, akkor például hazánkból az anyabankok szinte korlátlanul áramoltathatnák ki a pénzeket az itteni leányintézeteikből, ami nyilván nemcsak számunkra elfogadhatatlan – szögezte le.

A szlovákiai ellenzéki pártok vezetői szerint a függetlenség problémakörében ősszel a pozsonyi parlamentben kell egyezségre jutni. Richard Sulík, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke viszont úgy véli, hogy két év múltán és tizenkilenc eredménytelen brüsszeli csúcstalálkozó után egyre mélyül az euró és az unió válsága, s emiatt gyengül a közösség versenyképessége főleg Kínával és az Egyesült Államokkal szemben. – Ha ez így megy tovább, akkor Brüsszelben az európai szuperállamnak bealátható időn belül 120 ezer hivatalnoka lesz, akik hovatovább már az óvszerek méreteit és az üdítőitalok címkéinek a betűtipusát is megszabják, miközben a súlyosbodó gondok átcsapnak a fejünk felett – vélekedett a pártelnök.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.