Fico visszavág, a Fidesz önző és veszélyes lépéséről beszél

Robert Fico arrogáns és veszélyes lépésnek minősíti a Fidesz kezdeményezését a kettős állampolgárság ügyében. Az MKP szerint a szlovák miniszterelnök feleslegesen hisztériázik, de a magyar időzítés jobb is lehetett volna. Ivan Gasparovic szlovák elnök szerint a kettős állampolgárság nem belügy.

– Ha a kettős állampolgárság módosításáról rendelkező törvényt az Országgyűlés a jelenlegi formájában és előzetes konzultációk nélkül fogadja el, méghozzá már az első ülésen, akkor ezt Szlovákia biztonsági kockázatnak fogja tekinteni. Az ilyesfajta egyoldalú lépést a nemzetközi joggal ellentétesnek és jószomszédi, baráti kapcsolatokkal kapcsolatos elvek megsértésének minősítjük - jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő csütörtök délelőtti rendkívüli sajtótájékoztatóján.

Fico egyúttal elítélte azt az „arrogáns módszert”, ahogy a törvénytervezetről értesítették Szlovákiát. Ezt a megoldást a Fidesz önző és veszélyes lépésének tartjuk – tette hozzá, bejelentetve, hogy amint a magyarországi törvényhozás elfogadja a jogszabályt, Szlovákia az EBESZ kisebbségügyi főbiztosához fordul szakértői véleményért. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a törvénytervezet elfogadása lényegesen befolyásolhatja a június 12-re kiírt szlovákiai parlamenti választások előtti légkört, s ronthatja a szlovák-magyar kapcsolatokat. Fico kifejtette, hogy kormánya további kemény ellenintézkedésekre készül. Nem zárta ki azt sem, hogy az a szlovák polgár, aki élni fog a módosított magyarországi jogszabály adta lehetőséggel, elveszítheti a szlovák állampolgárságát. Tegnap Pozsony konzultációkra hazahívta Peter Weiss budapesti nagykövetet, ma pedig a szlovák külügyminisztériumba kérették Heizer Antalt, hazánk pozsonyi kirendeltségének vezetőjét.

Szlovákia a tegnapi Martonyi-Lajcák informális találkozót követően keményített be. A leendő magyar külügyminiszter a szlovák diplomácia vezetőjének részletesen kifejtette, hogy a kettős állampolgárságról rendelkező törvény hosszú évek óta létezik, s százezernyi, külföldön élő magyar élt ezzel a lehetőséggel. – Nem vonatkozott a jogszabály a szomszédos országokban magyarokra, s most mindössze annyi történik, hogy ezt a hátrányos helyzetüket megszüntetjük. A törvény alapján senki sem kap automatikusan magyar állampolgárságot, amelyet egyénileg kell majd kérelmezni, a választójogi törvény megváltoztatása viszont jelenleg nincs napirenden – hangsúlyozta a magyar diplomata.

Az egyik szlovák újságírók azt kérdezte Martonyitól, vajon az új magyar kormány miért siet a kettős állampolgárságról rendelkező törvény módosításával, amikor a 2004-es népszavazáson ebben a kérdésben megosztott volt a magyarországi társadalom. - Az akkori eredményt traumaként élték meg a határon túli magyarok, s tulajdonképpen ezért is döntöttünk a mostani törvénymódosításról, amelyet megígértünk választópolgárainknak, akik kétharmados többséggel erre is felhatalmazást adtak – hangzott a válasz.

Felesleges hisztéria?

Iveta Radicová, az SDKU választási listavezetője szerint Fico reakciója a magyar állampolgársági törvény tervezett módosítására nem más mint a figyelem elterelése arról, hogy a kormány nem képes megoldani az ország problémáit. – Semmi más, mint figyelemelterelés. Ráadásul a törvényt sem ismerjük még – mondta Radicová, hozzátéve, világos, hogy Szlovákiában csak olyan törvény lesz érvényes, amelyet a szlovák parlament fogad el, vagy amellyel Szlovákia egyetért. Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke „feleslegesen hisztérikusnak” minősítette Fico reakcióját. – Fico képtelen kezelni a görög válság szlovákiai következményeit. Ebben a kérdésben ő, a kormány és a parlament is csődöt mondtak – vélekedett Csáky. Szerinte a magyar kártya használata ebben az esetben „átlátszó trükk”. Kérdésre válaszolva a politikus elismerte: a magyar időzítés jobb is lehetett volna, de – szerinte – ezt a kérdést a magyarországi politikának kell feltenni.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) élesen elítélte a tervezett magyar jogszabályt, amely szerinte veszélyt jelent Szlovákia számára. – Ismét időszerűvé vált a jelszó: Szlovákiát nem adjuk!” – jelentette ki Anna Belousovová, az SNS első alelnöke. Azt állította, hogy Orbán Viktor eljárása olyan, mint Hitleré volt a harmincas években Csehszlovákia esetében. – Először állampolgárokat kell teremteni, azután meg kell őket védeni, pontosan úgy ahogy azt Hitler tette – fejtegette Belousovová.

Ján Slota pártelnök úgy véli: ha a magyar jogszabályt elfogadják, Szlovákiának vissza kell hívnia budapesti nagykövetét, fel kellene mondania az alapszerződést és azokat a szlovák állampolgárokat, akik felveszik a magyar állampolgárságot meg kellene fosztani szlovák állampolgárságuktól.

A Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) „fel van háborodva” Magyarország tervei miatt, s tiltakozik ellenük – áll a párt közleményében, amely szerint Orbán politikája „nacionalista”, s az ilyen döntésekről előbb konzultálni kell az érintett partnerekkel. A HZDS teljes mértékben támogatja a kormányfő lépéseit.

A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elutasítja a magyar kezdeményezést, de a szlovák hisztériakeltést is. Ugyanakkor felszólította Magyarországot, hogy tartózkodjon az egyoldalú lépésektől szomszédaival kapcsolatban, s folytasson velük előzetes tárgyalásokat. – Mi nem félünk, de a szlovák-magyar kapcsolatokat nem lehet indulatokkal kezelni, mert az veszélyes – mutatott rá Ján Figel pártelnök. A Híd polgári párt felelőtlennek tartja, hogy a magyar és a szlovák fél egyaránt a szlovák választási kampány időszakában foglalkozik ezzel a kérdéssel. A párt szerint a kettős állampolgárságot meg kell vitatni, de nem most, és nem úgy hogy erre a szlovákiai magyarság fizessen rá – olvasható a Híd állásfoglalásában. Fico bejelentette, hogy a kormány pénteken rendkívüli ülést tart az ügyben.

Megszólalt az ügyben Ivan Gasparovic szlovák államfő is, aki szerint a kettős állampolgárság nem egyetlen állam belügye. A szlovák fél eddigi lépései - a külügyminiszter nyilatkozata, a budapesti szlovák nagykövet hazarendelése konzultációkra és a miniszterelnök nyilatkozatai - az első jelzések a magyar fél számára azzal kapcsolatban, hogy az állampolgársági törvény módosítása nemcsak Magyarország problémája, hanem a miénk is - állapította meg  Gasparovic a pozsonyi TASR hírügynökségnek nyilatkozva. Az ő meggyőződése az, hogy a kettős állampolgárság megadásának alapfeltétele: a két érintett állam megegyezése.

– Létezik egy európai megállapodás az állampolgárságról, amelyhez 2001-ben a magyarok is csatlakoztak. Rögzítve vannak benne azok a feltételek, amelyek alapján állampolgárság adható, és tartalmazza azt is, hogy az az állam, amelynek állampolgára megszerezte más állam állampolgárságát, megfoszthatja az érintett polgárt állampolgárságától – fejtette ki Gasparovic. Szerinte az ügy Magyarországon sem olyan egyszerű. – A magyar alkotmány kimondja, hogy amennyiben egy más országbeli magyar nemzetiségű személy magyar állampolgárságot szerzett, akkor nem passzív, hanem aktív jogokat szerzett, és tartós magyarországi lakhellyel kell rendelkeznie. Úgy látom, ilyen szempontból is gondok adódhatnak – vélte a szlovák államfő.

A szlovák miniszterelnököt a hideg rázza a kettős állampolgárságtól
Pozsony, 2010. május 13. Robert FICO szlovák miniszterelnök sajtóértekezletet tart Pozsonyban 2010. május 13-án. Fico szerint Szlovákia számára súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha a magyar parlament elfogadja a szomszédos országokban élő magyarok kettős állampolgárságát lehetővé tevő törvényt. (MTI/TASR/Tomas Halasz)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.