Fico attól tart, hogy lelövik
Sok mindent tudok a Mikulás Durinda vezette Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) pénzmosásairól, ezért olykor már attól félek, hogy lelőnek. Több milliárdnyi feketepénzekről van szó, értik? Ráadásul nem egykönnyen jutunk el a lényeges információkhoz - igy válaszolt Robert Fico miniszterelnök a pozsonyi kormánykoalíciós tanács tegnapi ülését követő sajtótájékoztatón annak az újságírónak, aki azt kérdezte tőle, miért csak fokozatosan adagolja a közvéleménynek az üggyel kapcsolatos vélt bizonyítékait és feltételezéseit.
A tanácskozáson a három kormánypárt elnöke javasolta, hogy a pozsonyi parlament mielőbb tűzze napirendjére az SDKÚ gyanús ügyleteit. Robert Fico megismételte: napról napra több tény erősíti azt a megalapozott a gyanút, amely szerint a Mikulás Dzurinda vezette SDKÚ 1998 és 2006 között, legerősebb kormánypártként, legalább 6-7 milliárd korona (42–49 milliárd forint) jutalékot markolt fel a nagy szlovák vállalatok privatizációjáért. Ezek a pénzek szerinte olyan cégek svájci számláira kerültek, amelyeknek a bejegyzett londoni címük azonos, ám ott nincs egyetlen irodájuk sem, csupán postafiókjuk. Vezetőik között az angliai cégjegyzékben pedig az SDKÚ pénztárosa is szerepel.
- Okkal feltételezzük, hogy a feketepénzek egy részét a rövidesen kezdődő kampányban használják majd fel, s ezzel veszélyeztetik a szlovákiai demokrácia alapjait, a parlamenti választások tisztaságát és a pártok esélyegyenlőségét – hangoztatta a szlovák kormányfő. Arra a kérdésre, vajon miért nem lép fel hasonló szigorral a számos korrupciós ügybe keveredett két koalíciós partnerével szemben, Robert Fico igy válaszolt: - Mi is elkövettünk hibákat, de a felelősöket megneveztük, a kormánytagokat pedig menesztettem.
Ivan Miklos volt szlovák pénzügyminiszter, az SDKÚ egyik alelnöke a TA 3 szlovák hírtelevízióban visszautasította Robert Ficónak a pénzmosással kapcsolatos gyanúsításait. Azt állította, hogy 1998-ban, az SDKÚ megalakulásakor azért vettek fel külföldi, több esetben adóparadicsomokban bejegyzett cégektől is hiteleket, mert a hazai bankok nem adtak nekik. - Nekünk sosem voltak a vadprivatizációk révén megtollasodott hazai mecénásaink, mint a Robert Fico vezette Smernek. A hiteleket pedig legálisan szerzett bevételeinkből visszafizettük – szögezte le.
Szlovákiai politikai elemzők úgy vélekednek, hogy Robert Fico tegnapi bejelentése is a választási kampány része. - A kormányfő egyike a legjobban védett szlovákiai személyiségeknek, ezért az aggodalma aligha indokolt. Tisztségéből eredően pedig alkotmányos kötelessége kivizsgáltatni az SDKÚ gyanús ügyeit, amelyekre az ellenzéki párt vezetői máig nem adtak megnyugtató válaszokat. Fico ezekben a napokban inkább pártelnökként viselkedik. Kormányfőként ugyanis csak akkor kellene kiállnia a nyilvánosság előtt, ha már konkrét és meggyőző bizonyítékokkal rendelkezik – nyilatkozta lapunknak Öllős László pozsonyi politológus.