Feszült csend Szaúd-Arábiában
Csend honolt délután is Szaúd-Arábia fővárosában, ahová a Facebook közösségi portálon harmincezres ellenzéki tüntetést hirdettek a pénteki ima utánra. A konzervatív olajállamban tilos bármiféle tiltakozó megmozdulás, így Rijádban már reggel megnövelték a rendőrség jelenlétét; egyenruhások és rendőrautók lepték el az utcákat, sokhelyütt ellenőrzőpontokat is felállítottak. Tüntető sem délben, sem délután nem volt a fővárosi utcákon. Itt még nem voltak más közel-keleti országokéhoz hasonló megmozdulások.
A rendőrség csütörtökön világossá tette, hogy ebből nem enged: a hatóságok egy kisebb ellenzéki csoportot oszlattak fel Katif városában. A Reuters jelentése szerint lövések is eldördültek. A BBC szerint a tömegbe lőttek, a tüntetőket botokkal verték, és hárman megsérültek. Az ország keleti részén fekvő településen körülbelül kétszázan tüntettek. Egy belügyi szóvivő szerint a rendőrök a tüntetők feje fölé lőttek.
Katifban pénteken is volt tüntetés. Az AP hírügynökség jelentése szerint a több száz síita hívő követelt a szunnitákkal egyenlő jogokat a kivezényelt rohamrendőrök gyűrűjében. Katif az ország keleti részén élő síita kisebbség központja.
– Az, hogy a szaúdi rezsim ezt ilyen komolyan veszi, azt mutatja, hogy lehet, hogy valóban komoly lesz. Ha valóban megtörténik az első, nyíltan demokráciát követelő tüntetés, az precedenst teremt és valószínűleg többet is fogunk látni - mondta korábban a Reutersnek Shadi Hamid, a dohai Brookinngs Centre munkatársa. – Ha csak két- vagy háromszáz ember is megy el, szaúdi mércével az nagyon nagy és aggodalomra ad okot - tette hozzá. Egy esetleges szaúdi tüntetéshullám és az azt kísérő erőszak a felhők fölé repítené az olaj árát a világpiacon.
Az Eurasia Group egyik elemzője szerint a szaúdi ellenzékiek nem akarják megdönteni a királyt, csak reformokat szeretnének. – Kéréssel fordulnak a királyhoz, nem elzavarni akarják. Ezért lehetéseges ugyan, hogy lesznek zavargások, ám rövidtávon nem fogják veszélyeztetni a hatalmát - ám bonyolódhatnak a dolgok, ha a hatóságok túlreagálják az eseményeket - idézte a szakértőt a Reuters.
Annak jeleként, hogy hajlandó meghallgatni a nép követeléseit, Abdullah király múlt hónapban 36 milliárd dollár értékű jóléti csomagot hirdetett. Az állami alkalmazottak például 15 százalékos béremelést kapnak.