Ferenc pápa a diplomácia szerepét méltatta

A katolikus egyházfő kijelentette: "mindannyian örülünk, mivel láttuk, hogy két nép, amely sok éven át eltávolodott egymástól, lépést tett az egymás iránti közeledésért".
A diplomácia sikerének nevezte Ferenc pápa az Egyesült Államok és Kuba között bekövetkezett fordulatot, amikor csütörtökön a Vatikánban új szentszéki nagyköveteket fogadott.

A katolikus egyházfő kijelentette: "mindannyian örülünk, mivel láttuk, hogy két nép, amely sok éven át eltávolodott egymástól, lépést tett az egymás iránti közeledésért".

Ferenc pápa tizenhárom új szentszéki nagykövet akkreditációs ünnepségén beszélt az Egyesült Államok és Kuba közötti kapcsolatok újraindításáról. Hangoztatta, hogy az eredmény a diplomáciai munkának köszönhető. "A nagykövetek munkája apró lépésekből áll, amelyek mindig a béke megteremtéséhez vezetnek, a népek szívének egymáshoz való közelítéséhez, a népek közötti testvériséghez. A nagyköveti munka nagyon nemes!" - állapította meg az egyházfő.

A kubai katolikus püspöki kar (Cocc) a Fides olasz katolikus hírügynökséghez eljuttatott közleményében rendkívüli háláját fejezte ki Ferenc pápának, "akinek jelentős közvetítői szerepét mindkét (az amerikai és a kubai) államfő elismerte a valóra vált vágyak teljesítésében".

Az olasz sajtó értesülése szerint az Egyesült Államok és Kuba közötti közeledésbe az argentin pápa az idén kapcsolódott be. Kubáról tárgyalt a Vatikánban John Kerry amerikai külügyminiszter idén januárban, majd Barack Obama márciusban, amikor már a szerdán szabadon engedett Alan Gross amerikai segélymunkás kubai fogva tartása is napirenden szerepelt. Az amerikai és kubai diplomácia a semleges Kanadában egyeztetett egymással, a végső döntés azonban az ősszel a Vatikánban tartott találkozókon született. A fordulat szerdai bejelentését megelőzte Pietro Parolin szentszéki államtitkár és John Kerry hétfői vatikáni megbeszélése is. Elemzők szerint sokat nyomott a latban, hogy Parolin volt venezuelai nunciusként a közép-latin-amerikai térség kiváló ismerője, és az is, hogy John Kerry katolikus.

Kuba az egyetlen kommunista állam, amellyel a Vatikán sohasem szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat. 1962-ben XXIII. János pápa fellépése enyhítette a kubai rakétaválságot, kapcsolatot teremtve Washington és Moszkva között. 1998-ban II. János Pál volt az első pápa, aki Kubára látogatott, példáját 2012-ben XVI. Benedek is követte.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.