Fenyegetőzni kezdett a horvát kormányfő
Szerinte Szerbia diszkriminációt követett el, amikor megtiltotta a Horvátországban regisztrált és a horvát árut szállító kamionok belépését az országba, míg Horvátország az összes teherautó számára tiltotta meg a belépést. „Horvátország ezt diszkrimináció nélkül lépte meg, azért, hogy megvédje a nemzeti érdekeket, és azt üzenje: működjetek együtt velünk. Szerbia pedig diszkriminatív lépést hozott Horvátország ellen, olyat, ami ellentétes a stabilizációs és társulási megállapodással. Mi nem hoztunk ilyen lépést. Megtiltottuk a szerb rendszámtáblával rendelkező autók belépést. Egy ilyen autóbuszban 50 horvát is ülhetett volna" - magyarázta. Hozzáfűzte, hogy a szerb kormány azután jelentette be az ellenlépéseket, hogy a horvát kormány bejelentette, másnap megnyitja a határt.
A kérdésre, hogy Brüsszel nyomást gyakorolt-e Zágrábra, hogy nyissa meg határát, Milanovic azt mondta, Horvátország az Európai Tanács tagja, és ott senki sem akart erről beszélni, nem is tudja, ki gyakorolt volna nyomást Horvátországra. Hangsúlyozta, hogy Zágráb normális kapcsolatra törekszik Belgráddal. „Horvátország megakadályozhatja Szerbia európai uniós csatlakozását, de én ezt nem szeretném" - fogalmazott a horvát kormányfő.
Zágráb a migránsválsággal összefüggésben hétfő éjjel zárta le a belépő teherforgalom előtt - a romlandó árut szállító kamionok kivételével - az egyetlen, akkor még nyitva álló határátkelőhelyet Szerbia és Horvátország között. Szerbia válaszként szerda éjfélig adott ultimátumot a horvát kormánynak a határnyitásra, majd miután ez lejárt, megtiltotta a Horvátországban regisztrált, illetve a horvát árut szállító teherautók belépését az országba. Erre válaszul a horvát hatóságok csütörtök éjféltől péntek 17 óráig egyetlen Szerbiában regisztrált gépjárművet sem engedtek be Horvátországba Szerbia felől. A bajakovói és a tovarniki átkelő zárlatának pénteki feloldása ellenére a másik hat horvát-szerb határátkelő zárva maradt