Fentről diktálták Hodorkovszkij ítéletét?
A Novaja Gazetának nyilatkozó Igor Kravcsenko már a második Danyilkin közvetlen környezetéből, aki a bíróra nehezedő közvetlen nyomásról számolt be. (Februárban titkára, Natalia Vasziljeva nyilatkozott így, mielőtt aláírta felmondását.)
Kravcsenko szerint Danyilkin rendszeresen járt a moszkvai városi bíróságra eligazításra, és az ítéletben annak gépies felolvasásán kívül semmi szerepe nem volt. Az ítélet révén a már 2005-ben pénzmosásért, adócsalásért nyolc évre elítélt Hodorkovszkij 2017-ig maradhat börtönben. A második ítélet nélkül az orosz vezetéssel kritikus egykori üzletember már 2012-ben szabadulhatott volna, az orosz elnökválasztás küszöbén. Az ítélet szerint a Jukosz olajipari óriáscég volt elnöke 350 millió tonna olajat lopott el leányvállalataitól és mosta tisztára a hasznot. A mennyiség az egykor legnagyobb, mára állami tulajdonba került orosz olajvállalat teljes, 1998-2003 közötti kitermelésével egyenlő.
Kis győzelem
Eközben Hodorkovszkij kis győzelmet aratott a Legfelsőbb Bíróságon (VSZ). A testület pénteken elismerte, hogy a második perben a bíróság jogtalanul hagyta jóvá a volt Jukosz-elnök letartóztatásának meghosszabbítását. Folyamatban lévő büntetése miatt így sem védekezhetett volna szabadlábon, ám fogva tartásának feltételei enyhébbek lettek volna. (A második perben Hodorkovszkij 14 évet kapott, így legelőbb 2017-ben szabadulhat, 2003-as őrizetbe vételétől számítva.)
A VSZ döntését Dmitrij Medvegyev elnök tavaly áprilisban érvénybe lépett törvénymódosításával indokolta, amely szerint pénzügyekkel kapcsolatos bűncselekmények gyanúsítottjai nem tarthatók őrizetben. Az első és másodfok az elnöki módosítást figyelmen kívül hagyta. A VSZ döntése így valamelyest az elnök győzelme is, akinek a 2012-es elnökválasztás közeledtével egyre fontosabb önálló szerephez jutni mentorával, az elnöki székbe való visszatérés lehetőségét lebegtető Vlagyimir Putyin kormányfővel szemben.