Felszámolják az illegális bevándorlók sátortáborát Calais-ban

"Még az év vége előtt el kell tűnnie" a Nagy-Britanniába való átjutásra váró több száz illegális bevándorló sátortáborának a franciaországi Calais-ben - jelentette ki csütörtökön a francia bevándorlásügyi miniszter.

Eric Besson két nappal azután látogatott a köznyelvben csak dzsungelnek nevezett területre, hogy a rendőrség az ott élők közül közel kétszáz, többségében afgán állampolgárságú személyt őrizetbe vett. "A rendőrség nem tud eléggé nyomást gyakorolni az embercsempészekre" - közölte a miniszter, s felkérte a helyi prefektust, hogy a dzsungel felszámolása érdekében ismételje meg a razziákat.

A miniszter azt is szeretné, ha Nagy-Britannia nagyobb részt vállalna a határellenőrzésben a schengeni határon: "Csak az a hiteles és egyértelmű üzenet tarthatja vissza hosszú távon az illegális embercsempész-hálózatokat, hogy az angol-francia határon nem lehet átjutni" - hangsúlyozta Besson.

A miniszter egy korábbi látogatásán ígérte meg a francia kikötőváros lakóinak, hogy május 1. előtt megoldással szolgál a városvezetők szerint tarthatatlan helyzetre: legalább nyolcszáz illegális bevándorló él a calais-i ipari terület közelében található erdőben, s további 1600-an a tengerpart környékén. Éjszakánként kamionokban elrejtőzve próbálnak átjutni a La Manche-csatornán Nagy-Britanniába.

A miniszter humanitárius intézkedéseket is kilátásba helyezett: május 5-ig menekültjogi kérelmek leadására szolgáló iroda, valamint egészségügyi ellátóhely és ételosztó központ nyílik a környéken.

Besson ugyanakkor határozottan kijelentette, hogy a kormány nem kíván új menekültszállást létrehozni Calais-ban. A közeli Sangatte településén 2002-ben brit nyomásra zárták be azt az ideiglenes tábort, amelyet a Vöröskereszt kezdeményezésére 1999 elején építettek eredetileg nyolcszáz fő elszállásolására. Az embertelen körülmények közé összezsúfolt, vízummal nem rendelkező menekültek száma azonban időnként elérte az ötezret is.

A legnagyobb létszámban Irakból, Iránból és Afganisztánból érkeztek azzal a reménnyel, hogy a franciaországinál nagyvonalúbb bevándorlási szabályozást érvényesítő szigetországban letelepedhetnek és munkához juthatnak. A menekülttábor bezárása óta azonban a migrációhullám nem csökkent: egyre többen érkeznek Eritreából, Szomáliából, Szudánból és Nigériából is.

A prefektúra tájékoztatása szerint a keddi rendőri akció célja az embercsempész-hálózatok felszámolása volt: az előállított személyek közül a rendőrség megpróbálja kiszűrni az embercsempészeket. A razzia során őrizetbe vett személyek többségét elengedték, közülük hat ellen indult kitoloncolási eljárás.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.