Feloszlatják a palesztin béketárgyalási részleget
A döntést azt követően hozták meg, hogy kiderült, a részleg munkatársai kiszivárogtattak több száz dokumentumot az al-Dzsazíra tv-állomásnak, amivel kényes helyzetbe hozták Abbász kormányzatát.
Ugyancsak ez áll a hátterében Száeb Erekat palesztin főtárgyaló hétvégén bejelentett lemondásának. Egyelőre nem világos, hogy Abbász elfogadta-e Erekat távozását, bár egy illetékes úgy nyilatkozott, hogy a főtárgyaló hajthatatlan elhatározásában.
A TTR tervezett megszüntetése és Erekat valószínű távozása tovább halványítja annak reményét, hogy sikerül kimozdítani a holtpontról a megrekedt tárgyalásokat, miközben annak sincs jele, hogy Abbász újra akarná szervezni tárgyalócsapatát.
A szeptemberben ismét megindult béketárgyalások röviddel később megszakadtak, mert Izrael nem volt hajlandó változtatni telepépítési politikáján, azaz nem volt hajlandó leállítani a megszállt területeken létesített zsidó telepek bővítését.
Abbász megerősítette hétfőn, hogy nem visszakozik mindaddig, amíg Izrael nem szünteti meg "rákos burjánzását, amit telepeknek neveznek".
A TTR múltja 1999-re tekint vissza, amikor részben az Európai Unió hozzájárulásával hozták létre, hogy kommunikációs, jogi és politikai tanácsokkal lássa el a palesztin tárgyalóküldöttséget. A 25 tagú részlegnél azt követően rendeltek el vizsgálatot, hogy az al-Dzsazíra 1600 bizalmas dokumentumból szemezgetve hírt adott arról, hogy Erekat és tárgyalótársai olyan messzemenő engedményeket tettek titokban Izraelnek, amelyeket sosem vállaltak nyilvánosan. A vizsgálatok a TTR három munkatársát nevezték meg a kiszivárogtatás forrásául, akik a hírek szerint már elhagyták Ciszjordániát.