Felmentették a volt koszovói miniszterelnököt
A koszovói albánok gerillaszervezete, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egykori parancsnokát 2008-ban már tisztázták a vádak alól, az ítéletet viszont megsemmisítették, kiderült ugyanis, hogy a tanúkat megfélemlítették. Haradinaj az UCK legmagasabb rangú megvádolt parancsnoka.
Az ügyészek húsz évet kértek a 2004 és 2005 között miniszterelnökre a szerbek, albánok és romák ellen 1998-1999-ban elkövetett háborús és emberiség elleni bűncselekmények miatt. Elsősorban egy, az UCK által fenntartott fogvatartó táborban elkövetett visszaéléseket vizsgálták – írja a BBC. Itt állítólag sok fogoly a kínzásokba halt bele, és többeket kivégeztek. Összesen 39 holttestet találtak. Ítéletében Bakone Moloto bíró elismerte, hogy van arra bizonyíték, hogy az UCK táborában szerbeket vertek meg, és volt, aki belehalt a sérüléseibe, de arra nem, hogy Haradainajnak és társainak köze volt a kínzásokhoz. Az UCK két másik parancsnokát, Idriz Balajt és Lahi Brahimajt szintén tisztázták a vádak alól.
Ahogy korábban a volt horvát tábornokéra, Ante Gotovináéra, Szerbia Haradinaj felmentésére is dühödten reagált. Ahogy Tomiszlav Nikolics államfő ingerülten kijelentette, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök vizsgálatára alakult törvényszéket, az ICTY-t csak azért hozták létre, hogy szerbeket ítéljenek el. Az elnök szerint az ítélet ismét igazolta, hogy az ICTY részrehajló testület, amely nem kíván magas rangú vezetőket felelősségre vonni a szerb áldozatokért. – Mindez csak növeli az EU-val szembeni ellenállást, és kiolt minden erőfeszítést, amely a Belgrád és Pristina közötti kapcsolat normalizálására irányult – mondta Nikolics, hozzátéve, hogy a döntés igazságtalan és jogtalan. Ivica Dacsics kormányfő már óvatosabban fogalmazott, hangsúlyozva, hogy Szerbia Haradinaj felmentése ellenére is folytatja a párbeszédet Koszovóval, máskülönben nincs esély az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésére. Dacsics szerint egyébként a felmentés nem meglepő. – Ez csupán a legutóbbi darabja a jogalap nélküli hágai ítéletek sorozatának, amely csak tovább nehezíti a megbékélés folyamatát – idézte a kormányfőt a B92 rádió hírportálja.
Koszovó fővárosában, Pristinában viszont hangos ünneplés és tűzijáték fogadta Hardainaj felmentésének a hírét: az utcákon és a tereken hatalmas tömeg gyűlt össze az óriáskivetítők előtt, az ítélet kihirdetés után pedig önfeledt üdvrivalgásban törtek ki az emberek.
Ami Haradinaj ambícióit illeti, a volt miniszterelnök állítólag vissza akar térni a politikába. Ügyvédje, Ben Emmerson szerint legalábbis „az emberek jóváhagyásával szeretné újra elfoglalni a helyét Koszovó politikai vezetőjeként. Erre minden esélye meg is van: a Reuters információi szerint Hashim Thaci kormányfő Haradinaj bevonását tervezi a kormányba, hogy az államfői posztot elfoglalva átadja helyét a Koszovóban hősként, Szerbiában továbbra is háborús bűnösnek tartott veteránnak.
Haradinaj alig húsz évesen Svájcba emigrált, ahol nyolc éven át sportrendezvényeken és koncerteken biztonsági őrként dolgozott és más alkalmi munkákból élt – emlékeztet a BBC. Koszovóba 1998-ban tért vissza, a szeparatisták és a szerb hadsereg közötti harcok kezdetén. Két fivérét elvesztette a háborúban, amelyben ő az UCK egyik regionális vezetőjévé lépett elő. Háborús veteránként jogot végzett, majd alig 36 évesen az általa alapított Szövetség Koszovó Jövőjéért párt élén megszerezte a Szerbiától de facto külön életet élő Koszovó kormányfői posztját. Alig száz nappal kinevezése után Haradinaj leköszönt a posztjáról, hogy Hágában bíróság elé álljon.